Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

«Буду служити!» — розмова з ректором ВПУ на «Живому радіо»

Версия для печатиВерсия для печати
31 січня 2019 | Інтерв’ю

«Добра розмова» ректора ВПУ Георгія Коваленка з Галиною Бабій в ефірі «Воскресіння. Живе радіо» велася навколо приєднання громад до ПЦУ, назви нової церкви та її якості, впливу виборів 2019 року на церковні процеси, а також діалогу між православними та греко-католиками.

Георгій Коваленко

«Ми бачимо, що ПЦУ не прискорює процес переходу громад, не відбувається форсування. Громади визначаються, люди перебувають у діалозі, відбуваються зібрання. Всі пророцтва, які ми чули від МП і проросійських політиків, не справджуються. Українська влада сказала, що кожна релігійна громада має право самовизначення».

***

«Питання до Православної Церкви України: якої якості буде те православ’я, яке зараз має шанс розвиватися вже не за московськими лекалами, а в єдності зі Вселенським православ’ям, у відповідності до наших традицій, і запиту нашого суспільства? Тут велика відповідальність, щоби відбувалися якісні зміни. А боротьба за майно — це про кількість, а не про якість».

***

Чому «ПЦУ», а не «УПЦ»? Тут є кілька причин: і богословські, і юридичні, і канонічні. Якщо брати богословський вимір, то ми маємо розуміти, що Церква єдина, вона не ділиться, навіть якщо існують автокефальні церкви, і церква перебуває з тим народом чи в тій країні. І абревіатура «ПЦУ» — Православна Церква України — говорить про те, що це православна церква народу України. А якщо дивитися Томос, то це православна церква в межах країни Україна, яка визначається згідно канонічних правил певними державними кордонами.

З іншого боку, ще в ХІХ ст. православний світ засудив етнофілетизм. Це єресь, коли національне перевищує християнське чи вселенське, світове відчуття себе частиною людства Церкви.

Ми в процесі національного відродження, нам хочеться, щоби все у нас називалося «українським». Це природна ситуація. Але ми так само маємо розуміти, що Господь не знищує нації і народи. Іоан Богослов каже, що кожен народ принесе те, що в нього є цінного, до Небесного Єрусалима. Але з іншого боку, Христос говорить: «У Христі нема ні елліна, ні юдея». Тому у назві «Православна Церква України» слово «Україна» вже третє в переліку. Та як зробити, щоб слово «церква» було першим»?..

Це привід говорити про якість церкви, про її природу. Не назва створює церкву, хоча в назві й закладаються певні меседжі».

***

«Я не боюся виборів. Це нормально, коли є вибори і є вибір. Тут треба говорити про відповідальність. Церковні спільноти мають закликати людей до відповідального вибору і при цьому не бути частиною політичного процесу. Ми всі маємо навчитися розділяти в собі громадянина і вірянина. Це одна й та сама особа: я і вірянин, і громадянин.

Ми всі вчимося жити в демократичному суспільстві. Важливо, щоб ми не сакралізували політичний процес, але і не демонізували його. Ми маємо розуміти, що є певне відокремлення сфер релігійного і політичного життя, і ми всі маємо навчитися не змішувати ці речі й не використовувати церкву задля здобуття влади. А з іншого боку, церква теж має не мріяти про те, що вона буде улюбленою в якоїсь влади і тоді всім іншим церквам «покаже, хто господар у цьому будинку».

***

«Я пам’ятаю, як ми весь час мріяли послужити в Софії. За Блаженнішого митрополита Володимира такої нагоди не було. 7 січня я служив у Софії. І на інтронізації буду співслужити. Щонеділі я служу у Теплій Софії. Це частина мого церковного життя, священицького служіння. Я вдячний Богові, Премудрості Божій, Христу і церковній ієрархії за таку можливість. Тому буду служити!»

Повний відеозапис програми дивіться на Радіо Воскресіння.

За матеріалами ФБ-сторінки Воскресіння. Живе радіо

Протоиерей Георгий Коваленко
Відкритий Православний Університет Святої Софії-Премудрості
Єдина помісна православна церква в Україні

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
675

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар