Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

Без їжі, з вірою у перемогу: Аннабелла Моріна тиждень голодує на Поштовій за створення музею

Версия для печатиВерсия для печати
27 червня 2018 | Репортаж

Вже сьомий день голодує на Поштовій площі громадська активістка, голова ГР «Почайна» Аннабелла Моріна. Цей акт протесту проти дій Київради вона оголосила минулого четверга, 21 червня, після того, як депутати столиці провалили рішення щодо припинення договору оренди з інвестором, який збирається будувати на місці вулиці ХІІ ст. торговельно-розважальний центр.

Аннабелла не вживає нічого, крім води, за її станом стежать лікарі. Метою своєї акції вона оголосила розірвання договору оренди з інвестором та надання розкопам на Поштовій площі Києва статусу національної пам’ятки.

Анабелла Моріна: «Почайна пробуджує краще навіть у зашкарублих чиновниках»

Аннабелла Моріна, громадська активістка, голова ГР «Почайна»

«Я сприймаю це місце не просто як унікальні розкопки. Це не просто дерев’яна вулиця, припортовий квартал. Це квартал, пов’язаний з літописними подіями хрещення Русі-України. Тут поруч лінія фунікулеру, а це стародавня вулиця Боричів узвіз, по якому тягли до Дніпра поганських ідолів. Тут були Хрещатицькі ворота Києва. Набережно-Хрещатицька вулиця колись була вулицею Хрещатицькою. Це місце пов’язано із хрещенням киян князем Володимиром, із хрещенням Русі.

Це місце розповідає не тільки про хрещення, а й про початок міста Києва. Тому музей на цьому місці може розповідати про зародження міста та про його становлення, про те, як воно змінилося за часів хрещення».

За перебігом протесту, який підтримують кияни, стежать депутати Верховної Ради України (зокрема, Ігор Луценко), журналісти та громадськість. Активісти планують звертатися до Президента України П.Порошенка, збирають підписи під відкритим зверненням до прем’єр-мінстра В.Гройсмана. Сьогодні, 27 червня 2018 р., громадськість відвідала міністерство культури України, де поспілкувалася з міністром культури Є.Нищуком.

Євген Нищук, міністр культури Укаїни

«Саме Міністерство культури ще в 2014-му році зініціювало археологічні роботи, які велися на Поштовій площі; ми зробили там 3D-екскурсії; з подачі міністерства культури це місце визначили як пам’ятку місцевого значення. Але нам потрібні документи від КМДА про те, що це місце має всі підстави бути пам’яткою національного значення.  Така процедура. Ми звернулися до КМДА ще рік тому, але вона нам таких документів не надала.

Ми готові надіслати повторний запит до КМДА, щоб вони надали нам процедурну можливість, і ми на уряді України надали статусу національного значення цьому місцю на Поштовій площі».

На зустрічі з Є.Нищуком активісти та міністр домовилися про те, що Міністерство культури України 02 липня 2018 р. повторно надасть звернення до КМДА, а 09 липня відбудеться виїзне засідання на місці розкопів на Поштовій за участю Міністерства культури, міністра, департаменту культури КМДА. Таким чином громада Києва стимулюватиме владу надати статус пам’ятки національного значення місцю унікальних знахідок ХІІ ст. на Поштовій площі. Також Є. Нищук пообіцяв винести питання на засідання уряду.

***
Ще у 2016-2017 рр. питання щодо надання пам’ятці національного статусу ініціювалося і Міністерством культури, і комітетом духовності і релігії Верховної Ради. Однак наразі профільне управління КМДА саботує як рішення міністерства, так і рішення комітету ВР.

Сергій Мельниченко, співкоординатор Штабу оборони Києва, громадський діяч

«Аннабелла голодує, ми зі свого боку підтримуємо створення музею. Це об’єднання багатьох організацій, активістів. Спершу ми намагалися зрушити це питання кожен окремо: бігали, подавали у суди… Результату жодного. Тепер ми об’єдналися і проводимо акції прямої дії, щоб досягти результату.

Спільна виїзна нарада на Поштовій — це єдиний механізм захисту цього місця. Бо місто не розриває договір оренди землі з інвестором, (який збирався будувати на місці розкопів ТРЦ — ред.). А будь-яка людина, яка прочитає цей договір, зрозуміє, що там буде торговельний центр. Музею виділять якусь кімнатку».

Стосовно того, які інтереси переслідують активість, Сергій Мельниченко відповів:

«У мене є інтерес: я хочу, щоб мої діти мали пам’ятку історії. А майнові інтереси — це ті кошти, які надійдуть у бюджет держави від іноземців, які будуть відвідувати цей музей.

Музей буде робитися за державні, бюджетні кошти, проблем із грошима немає. Є кошти і на проведення розкопок, це питання вже узгоджувалось. Місто заявило, що питання в тому, що є інвестор, якому місто, зі слів В.Кличка (мер Києва — ред.), буде винно близько півмільярда гривень. Але насправді інвестор вклав лише 6 млн. — сплатив пайову участь.

Він повинен був інвестувати у будівництв розв’язки. Насправді її роблять за бюджетні кошти, а інвестор повинен був платити за розв’язку, за торговельний центр і після цього ще сплатити пайову участь — до 10%. Загальна ж вартість проекту мала бути понад 100 млн. грн., з яких інвестор сплатив лише шість мільйонів!

Як юрист я відповідально кажу: ми не будемо винні жодних грошей, для розірвання договору з інвестором є підстави. Згідно інвестиційного договору, за яким діє забудовник (ми із ним ознайомилися), визначено чітко: всі питання арбітражу вирішуються виключно згідно законодавства України та судами України. Тому всі заяви мера про те, що фірма-забудовник (а українська фірма є дочірнім підприємством однієї з лондонських компаній) може подати в лондонський суд, є абсолютно безпідставними.

Вчора депутати Київради зареєстрували проект рішення Київради про те, що буде припинено договір із забудовником. Не розірвано, а припинено! Але що це значить? За спільною згодою сторін (якщо забудовник погодиться) це означає призупинення діяльності забудовника всього… до 3-х місяців (!) для проведення консультацій, щоб усунути суперечки. Але ж роботи і так стоять! Розкопки не проводяться теж. Тобто цей проект рішення суті справи не міняє.

Але ж громаді Києва і музею на Поштовій потрібне розірвання договору, а не припинення на три місяці.

Крім того, з КМДА просувається теза про те, що археологам заборонили розкопки, бо є небезпека обвалу плити. Але ж цю плиту на Поштовій площі, під якою законсервовано розкопки, відкрив сам Кличко в минулому році. По ній щодня ходять люди.

Ми маємо добитися, щоб  питання було винесено на уряд, і розкопам на Поштовій надали статусу пам’ятки національного значення. Ми стукатимемо в усі двері, будемо йти до Президента з тим, щоби створити Національний музей, будемо окремо спілкуватися з Андрієм Парубієм, щоб Верховна Рада теж нас підтримала. Ми не дамо нікому знищити, залити бетоном це місце, зробити якийсь торговельний центр на тому, що повинно залишитись нашим нащадкам».

Підтримав Аннабеллу і ректор Відкритого православного університету о.Георгій Коваленко. Учора він відвідав її у наметі на Поштовій та попросив її пам’ятати про те, що голодувати, як і постувати, треба розумно.

О. Георгій Коваленко, ректор ВПУ

«Поки ми постуємо (точніше, їмо пісні смаколики) і молимося (точніше, ховаємося від світу і його проблем) за мурами наших храмів, простонеба на Поштовій площі Києва вже 6 днів голодує Annabella Morina, — написав у ФБ о.Георгій.
Голодує, бо вірить в те, що на місці впадання у Дніпро літописної Почайни, де відбувалося хрещення киян, потрібно продовжити археологічні дослідження і створити #МузейНаПоштовій, а не черговий підземний торговельно-розважальний центр.
Голодує, бо протестує проти рішень/НЕрішень Київради.

Ріка Почайна, в якій хрестилася Київська Русь, дала назву станції метро

До речі, це саме та Аннабелла, завдяки якій залишки річки Почайни повернулися на мапи і не були закатані в асфальт, а в Києві з’явилася станція метро «Почайна».

Анабелла Моріна
Протоиерей Георгий Коваленко
Євген Нищук
Відкритий Православний Університет Святої Софії-Премудрості
Річка Почайна в Києві
#МузейНаПоштовій

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
2479

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар