Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

8 листопада — церковне свято великомученика Димитрія Солунського

Версия для печатиВерсия для печати

Цієї неділі ми святкуємо пам’ять видатного святого Християнської Церкви – великомученика Димитрія Солунського.

Він є небесним покровителем воїнів, а ще – мерів та губернаторів. Адже сам був мером великого міста та губернатором великої провінції. Щоправда, тоді це називалося інакше – градоначальник. Або, за традиціями римської імперії, проконсул.    

Його подвиг віри за Христа відбувся в 306 році.

СЛУХАЙТЕ ТАКОЖ: Православний календар. 8 листопада. Вмч.Димитрія Солунського

Великомученик Димитрий Солунский

«…Твоя місія – захищати Салоніки та всю область від варварів, – наставляв імператор Галерій Максиміан молодого проконсула на ім’я Димитрій. – А ще ти мусиш страчувати кожного, хто прикликає ім’я Розіп’ятого!» Так одне з міст імперії отримало нового молодого та енергійного правителя.

Імператорові було відомо про таланти Димитрія, та й походив молодий високопосадовець зі знатної родини, яку Максиміан знав особисто. Імператор не знав лише одного: цим призначенням він не зможе боротися з християнами, оскільки головний виконавець, призначений ним власноручно, – ревний сповідник Господа Іісуса Христа.

***

Димитрій розумів: часу – обмаль, адже щойно Максиміану стане відомо про його віру, життя швидко обірветься. Тому, прибувши до Салонік, молодий мер розгорнув у місті полум’яну проповідь Євангелія: кожен мешканець знав, що на центральній площі можна почути про Христа з вуст самого градоначальника. Люди йшли за Димитрієм, бо чули не лише слова, але й відчували його віру та бачили його життя, яке саме було більш красномовним за будь-яке слово.

Дуже швидко в місті згуртувалась велика християнська спільнота. Довідавшись про це, імператор, не тямлячи себе від люті, попрямував із військом до Салонік. Димитрій, почувши про його наближення, роздав майно нужденним та молитвою підготував себе до смерті.

 Великомученик Димитрий Солунский

Тим часом Максиміан, заарештувавши Димитрія, вирішив помститись християнській громаді: зібравши їх на стадіоні, він влаштував криваві гладіаторські бої, під час яких його улюбленець, германець-велетень Лій кидав мучеників на списи воїнів. Тоді один молодий християнин на ім’я Нестор, підійшовши до в’язниці, попросив у Димитрія молитов та благословення на двобій із Лієм. І сталося диво – юнак переміг досвідченого вбивцю. Загибель улюбленця викликала гнів імператора – Несторові відсікли голову, а Димитрія, за наказом Максиміана, було кинуто на списи.

***

Але слава нового святого, зірка якого яскраво засяяла в сонмі християнських мучеників, тільки розпочиналась. Немає відомостей, чи встиг повоювати святий за життя, але після смерті він багато разів рятував Солунь – саме такою є давньослов’янська назва Салонік – від смертельної небезпеки. З’являючись у військових обладунках, зі зброєю в руках, Димитрій примушував до втечі цілі армії, що оточували місто, і це ставалося тоді, коли порятунку чекати не було звідки.

Великомученик Димитрий Солунский

Слава про ці дива лунала далеко за межі його рідного міста. На Русі шанування святого розпочалося відразу після Володимирового Хрещення – вже князь Ізяслав Ярославич – у хрещенні Димитрій — в ХІ столітті збудував Димитрівський монастир, більш відомий сучасникам, як Михайлівський Золотоверхий.

Наші воїни завжди вірили, що перебувають під особливим покровительством великомученика Димитрія. Від його мощей вже понад 17 століть витікає цілюще миро – речовина із надзвичайно приємним запахом. А народ і по сьогодні прикликає Димитрія на допомогу, адже знає: до таких святих Небесний Володар дослухається завжди!

Христос посеред нас!

І є, і буде!

вмч. Димитрий Солунский
#Отченаш.укр

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
8654

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар