Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

7 липня — Різдво Пророка, Предтечі та Хрестителя Господнього Іоанна

Версия для печатиВерсия для печати

Різдво Іоанна Предтечі – одне з 7 свят Православної Церкви, присвячених цьому дивовижному святому, і така кількість пам’ятних дней на його честь засвідчує величезну народну пошану до нього.

Рождество Иоанна Крестителя

Історія народження Іоанна Хрестителя почалася з дива – коли двоє літніх бездітних людей зачали та народили дитину, і це народження було частиною найважливішого Божого плану – плану порятунку людства.

Про Різдво Предтечі та про його батьків детально розповідає Євангеліє. Батьки Предтечі були зовсім непересічними людьми: Захарія служив священиком в Єрусалимському Храмі, а Єлизавета походила від славетного роду Аарона.

Але не тільки це стало причиною обрання Богом для свого плану саме цього подружжя. Важливим в очах Божих було їхнє особисте благочестя: «Були обоє праведні перед Богом, бездоганно виконували всі Господні заповіді й настанови. І не мали вони дитини, бо Єлизавета була неплідна; обоє постаріли в днях своїх…»

Слід зауважити, що за юдейськими уявленнями, неплідність вважалась покаранням від Бога за тяжкі гріхи, і люди, що не мали діток, зазнавали образ і принижень. Таке ставлення до бездітних в Ізраїлі було зрозуміле – хіба можна було уявити народження Месії в сім’ї грішників? Тим більше, що на Його народження з нетерпінням чекали в кожній юдейській родині.

Менше з тим, тавро грішників носили справжні праведники, і наступне народження їхнього сина, якому Бог судив стати Предтечею Спасителя, підтвердило це кількома знаменнями.

Рождество Иоанна Крестителя

А почалося все з того, що одного дня, під час кадіння в храмі, Захарії явився архангел Гавриїл і сповістив про майбутнє народження сина, котрого звелів назвати Іоанном. Зляканий Захарія не повірив, і за це Архангел замкнув йому вуста, допоки справдиться пророцтво.

Невдовзі Єлизавета завагітніла та народила сина.

Рождество Иоанна Крестителя

«Восьмого дня, — оповідає Євангеліє, — прийшли обрізати дитя і хотіли назвати його йменням його батька — Захарією. І озвалася мати його та сказала: Ні, нехай буде названий Іоанном. І сказали їй, що нікого немає в її родині, хто б називався цим ім’ям. І кивали до його батька, як хотів би його назвати? Попросивши табличку, написав він слова: „Іоанн імення йому“. І всі дивувалися. Тієї миті розв’язалися йому вуста і язик, і він став говорити, благословляючи Бога.

І був страх у всіх навколишніх жителів; і розповідалося про все це по всій нагірній країні Іудейській. Усі, хто чув, поклали це в серці своїм і говорили: що буде дитина ця? І рука Господня була з ним. І Захарія, батько його, сповнився Святого Духа і пророкував, кажучи: благословен Господь Бог Ізраїлів, що відвідав народ Свій і сотворив визволення йому. І ти, дитя, назвешся пророком Всевишнього, бо йтимеш перед лицем Господа, щоб приготувати шляхи Йому.

Дитя зростало і міцніло духом, і був він у пустинях до дня явлення свого Ізраїлеві».

Євангеліє від Луки, глава 1

***

Святкуючи народження маленького Іоанна, варто пам’ятати: радісний, святковий настрій Різдва Предтечі вже невдовзі змінить інший – цар Ірод, дізнавшись про народження Месії, почне шукати дитину, щоб вбити її. Через це Захарія загине, а Іоанн та Єлизавета, як і Святе Сімейство, перетворяться на біженців, які сповна скоштують гіркоти вигнання.

Рождество Иоанна КрестителяТа хіба не промисел Божий таким чином виховав з маленького хлопчика справжнього духовно загартованого Предтечу, якого Спаситель назве «найбільшим серед народжених жінками»?

Для сучасників Господа Іісуса Христа Його Хреститель був яскравою історичною особистістю, яка закарбувалася в Святому Писанні та закликала багатьох до реальних духовних змін. Тож нехай і для нас Іоанн Предтеча залишається живим, реальним святим, який навчає передусім шукати в житті Бога, а славне Різдво його нагадує нам, що для Бога немає нічого неможливого, і над кожним з нас є Його особливий план.

Але щоб цей план запрацював, потрібний рух і з нашого боку – у вигляді чистого, побожного життя в згоді із Божою Правдою!

Христос посеред нас!

І є, і буде!

***

В оформленні статті використано зображення розписів Усікновенського приділу Преображенського монастиря с.Нещерів (Обухівський р-н Київської обл.)

#Отченаш.укр радить:

Почитати

Протоієрей Георгій Коваленко. Святкування Івана Купала — виклик для християн

Свято Івана Купала: чи можна стрибати через вогнище? Бесіда зі священиком про язичницькі обряди, ворожіння і марновірства

Де і як пророк Іоанн Предтеча закінчив свій земний шлях? Дослідження біблеїста

Подборка древнейших икон святого Иоанна Предтечи

Что общего между христианами современности и подвигом Иоанна Крестителя?

Подивитися

Три найкращі відеосюжети про свято Різдва Іоанна Хрестителя

Послухати

Про Різдво святого Іоанна Предтечі — радіокалендар

Предтеча и Креститель Иоанн
Рождество святого Иоанна Крестителя

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
8126

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар