Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

7 квітня — свято Благовіщення, Великий Вівторок Страсної седмиці: молитви, уривки з Євангелія, притчи

Версия для печатиВерсия для печати

Спільна молитва на вівторок, 7 квітня:

Господи! Ти прийшов у цей світ, народившись від Духа Святого та Пречистої Діви Марії. Тож її святими молитвами і невпинним заступництвом за нас, грішних, прости і помилуй, спаси і благослови Україну, її стражденний народ, кожну християнську душу, яка пам’ятає про Тебе і намагається жити на землі за Твоїм Законом жертовної  любові, Амінь

***

7 квітня Православна Церква відзначає велике Дванадесяте свято – Благовіщення Пресвятої Богородиці.

Водночас триває Страсна Седмиця, і сьогодні – Великий Вівторок.

***

Цього дня в церквах за богослужінням лунають ті самі слова, які вимовив через два дні після входження до Єрусалима Господь Іісус Христос в Єрусалимському Храмі.

Останній раз слово Його проповіді лунало під склепінням головної святині Богом обраного народу, і це слово переконливо свідчило: Іісус – справжній Месія та Спаситель.

Ось лише декілька крилатих фраз з усього, сказаного Господом у той день:

«Віддавайте кесареве – кесарю, а Боже – Богу»;

«Бог не є Бог мертвих, але – Бог живих»;

«Возлюби Господа Бога Твого всім серцем твоїм, і всією душею твоєю, і усім розумом твоїм: ця заповідь є найпершою; друга ж – подібна до неї: возлюби ближнього твого, як самого себе»

Звинувачуючи фарисеїв у славолюбстві і лицемірності, Господь закликає їх очистити не лише зовнішність, але насамперед – внутрішність від усілякої неправди. А своїм послідовникам Спаситель  нагадує: «Більшій з вас нехай буде вам слугою, бо всякий, хто сам себе звеличує, буде принижений».

Євангельські читання цього дня у перекладі українською читайте на мультимедійному порталі Отченаш.укр

 Читання дня Отченаш.укр

***

У Великий вівторок Господь закликає нас до духовного пильнування і робить це через притчи.

Одна з них розповідає про мудрих і нерозумних дів, які очікували на прихід Жениха. Господь пропонує нам брати приклад з розсудливих дів, які приготували достатньо олії, і їхні світильники не загасли, поки вони очікували на прихід Жениха.

Головна ідея притчи міститься в наступних словах Христа: «Пильнуйте, бо не знаєте ні дня, ні години, коли Син Людський прийде!».

***

Інша притча – про таланти – вчить, що ми не маємо права закопувати в землю, але мусимо примножувати, вкладаючи Божі дари в щоденне життя та отримуючи плід духовний.

***

У Великий вівторок Христос пророкує руйнування Єрусалима і говорить про Страшний Суд, головним критерієм на якому будуть справи нашої любові до ближнього: «Так, як зробили одному з малих цих, Мені зробили».

ЧИТАЙТЕ: Добрые дела со злым сердцем? — Откровенный разговор с о.Иоасафом (Перетятько)

Нагадуючи про неминучість Кінця цього світу та приходу Судного Дня, Господь застерігає нас у Великий Вівторок такими словами: «Зважайте на себе, щоб серця ваші не обтяжувалися обжерливістю, пияцтвом і житейськими турботами, і щоб день той не застав вас несподівано. Бо він, немов сітка, захопить усіх, що живуть по всій землі. Тож пильнуйте повсякчасно і моліться…»

***

І… Благовіщення Пресвятої Богородиці: Праздник, наполненный солнечным светом

Благовещение

Саме цього дня людство в особі Діви Марії дізналося від Архангела Гавриїла про народження в світ Спасителя. Натомість Бог через Свого посланця отримав благу звістку від Діви Марії про те, що вона з радістю і смиренням приймає це Боже Благословення.

Ось як про цю подію розповідає нам Євангеліє:

«Шостого ж місяця був посланий від Бога Ангел Гавриїл у галілейське місто, яке називається Назарет, до Діви, зарученої з мужем, на ім’я Йосиф, з дому Давидового; ім’я ж Діви: Марія.

Ангел, увійшовши до Неї, сказав: радуйся, Благодатна! Господь з Тобою; Благословенна Ти між жонами.

Вона ж, побачивши його, стривожилась від слів його і міркувала, що б то значило це привітання?

І сказав їй Ангел: не бійся, Маріє! Бо Ти знайшла благодать у Бога; і ось, зачнеш в утробі і народиш Сина, і наречеш ім’я Йому Іісус.

Він буде великий і Сином Всевишнього наречеться, і дасть Йому Господь Бог престол Давида, отця Його; і царствуватиме над домом Якова повік, і Царству Його не буде кінця.
Марія ж сказала Ангелу: як же станеться це, коли Я мужа не знаю?

Ангел сказав Їй у відповідь: Дух Святий зійде на Тебе, і cила Всевишнього осінить Тебе; тому і народжуване Святе наречеться Сином Божим.

Ось і Єлисавета, родичка Твоя, яку називають неплідною, і вона зачала сина в старості своїй, і їй вже шостий місяць, бо у Бога не зостанеться неспроможним ніяке слово.

Тоді Марія сказала: Я – Раба Господня; хай буде Мені по слову твоєму. І відійшов від Неї Ангел».

Євангеліє від Луки, 1:26-37

***

Це свято було встановлене в глибокій древності – про нього достовірно відомо вже з ІІІ століття, але в різних християн звалося воно по-різному: Зачаття Христа, Благовіщення про Христа, Початок Спасіння.

І лише від VII століття і на Сході, і на Заході його почали називати Благовіщенням Пресвятої Богородиці.

Богослужіння свята Благовіщення сповнене урочистих, величних і радісних гимнів. Багато разів повторюється добре знане нам привітання Архангела: «Радуйся!»

Головні мотиви тієї святої і неземної радості — це втілення Сина Божого, вшанування материнства і жіноцтва в особі Пречистої Діви Марії, це початок Спасіння роду людського.

Прекрасные тексты Благовещения. О чем говорили между собой Богородица и Архангел Гавриил?

Світла радість цього свята знайшла віддзеркалення і в білих шатах священиків під час богослужіння, і в уставі, який цього дня послаблює піст та дозволяє під час трапези вживати рибу і вино. Хоча з огляду на Страсну Седмицю цього року Благовіщенське меню дещо суворіше, проте все одно відрізняється певним послабленням в порівнянні зі звичайним для цього часу.

***

Вітаємо всіх вас, шановні брати й сестри, зі святом Благовіщення!

Побажаємо, по-перше, – готовності прийняти Волю Божу в нашому бутті: відчинити на заклик Божий двері душі та втілити Його Благословення, разом з Богородицею відповідаючи: «Нехай буде мені за словом Твоїм».

Також бажаємо зберігати в серці радість – від молитви, від спілкування з Богом, від краси створеного Ним зовнішнього світу та від того, що Він подарував нам Спасіння у Вічності. Навіть тоді, коли небо нашого життя затягують хмари важких випробувань, плекаймо в собі цю радість – а вона знову освітить та зігріє душу теплим сонячним промінням!

Христос посеред нас!

Благовіщення Пресвятої Богородиці
Страстная седмица

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
2970

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар