Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

6 травня — Преполовення П’ятдесятниці, завершення Великої Вітчизняної війни, день пам’яті вмч Георгія Переможця

Версия для печатиВерсия для печати

У середу 4-го тижня після Великодня, Церква відзначає Преполовення П’ятдесятниці, тобто, відзначення половини часової відстані від дня Світлого Христового Воскресіння до дня Сходження Духа Святого на апостолів.

Преполовение Пятидесятницы

Водою Життя називав Христос Духа Святого, промовляючи, що віруючі питимуть з цього джерела і не страждатимуть більше від духовної порожнечі.

«Душу мою, яка жадає, напувай благочестя водами, як усіх закликав, Спасителю: хто жадає, йди до Мене й пий…» — так оспівує зміст сьогоднішнього свята Церква в своїх піснеспівах.

Цього дня у храмах звершується освячення води.

Колись, у преполовення старозавітної п’ятдесятниці, так званого єврейського свята Кущей, коли юдеї згадували про чудесне напування водою в пустелі, Христос учив у храмі про Своє Божественне посланництво та про таємничу воду, під якою розуміються благодатні дари Святого Духа.

Перебуваючи у світлому післявеликодньому відчутті, ми зазираємо вперед, до П’ятдесятниці — свята звершення обітниці, яку дав Христос учням перед Своїм відходом: «І Я вблагаю Отця, і Він дасть вам іншого Утішителя, щоб перебував з вами повік: Духа істини…»

***

6 травня, день пам’яті великомученика Георгія Побідоносця, залишиться назавжди останнім днем війни.

Вже наступного, 7 травня, близько 3-ї години ночі в Реймсі буде підписано перший акт про капітуляцію, а після опівночі 9 в світі запанує тиша… Отже, від весни 1945-го Георгій Змієборець – це також і символ Перемоги у найстрашнішій з усіх воєн.

Победоносец. Маршал Георгий Жуков

«9 травня — святий День Перемоги миру!» — протоієрей Георгій Коваленко

ВІДЕО. Слово про Перемогу - від учасника ВОВ. Киянин Бронислав Адамович

***

У далекому IV столітті звершив свій подвиг великомученик Георгій Переможець.

«Я – раб Христа, Бога мого, і уповаючи на нього, стою перед вами з власної волі, для того щоб свідчити про Істину». Такі слова почули представники Римського сенату в один з весняних днів 303 року від улюбленця імператора Діоклетіана, військового трибуна Георгія. Цими словами юний перспективний воєначальник, трибун знаменитої когорти «інвіктіоров» — непереможних, герой персидської військової кампанії, перекреслив свою блискавичну кар’єру і підписав собі вирок. Адже навіть щира симпатія Діоклетіана до нього не могла переважити подібного зізнання.

Про великого святого — Георгія Переможця — СЛУХАЙТЕ радіокалендар від о.Миколая Лисенка

Великомученик Георгий Победоносец

Коли імператор вирішив оновити язичництво на теренах Римської держави, кров сповідників полилась потоком. Георгій кілька разів ставав свідком нелюдських за жорстокістю вироків для своїх одновірців, після чого зрозумів, що не зможе більше мовчати.

Роздавши майно нужденним та відпустивши на волю рабів, він вийшов перед сенатом та в присутності імператора об’явив себе християнином, назвавши несправедливим та жорстоким наказ Діоклетіана винищувати послідовників Христа.

Імператор не хотів втрачати талановитого сановника. Він закликав його пожаліти власну молодість, обіцяв просування по службі, але, відчувши, що це не діє, передав ініціативу знаряддям тортур. Тортури були воістину жахливими. За мужність, із котрою Георгій терпів їх, ми звемо його великомучеником. А за духовну перемогу над катами, яка стала прообразом перемоги християнства над язичництвом, Георгій отримав ймення Побідоносець.

Його терпіння і сама смерть 6 травня 303 року, в Велику п’ятницю, напередодні Пасхи, стали для багатьох свідків поштовхом до прийняття Істинного Бога. А християни в особі цього дивовижного мученика отримали свого небесного покровителя і молитвеника.

Великомученик Георгий Победоносец

Іконописна традиція зображення святого Георгія Побідоносця, або ж – Юрія Змієборця, як часто називають великомученика на Україні, донесла до нас образ воїна на білому коні, який списом долає ворога роду людського у вигляді чорного дракона – символ споконвічного зла.

Особливо допомагає Георгій воїнам – на іконі його зображують верхи на білому коні, під час перемоги над «прадавнім змієм», як називає диявола Священне Писанняє

Витоки цієї традиції — в історії про те, як у передмісті Бейрута якась тварина – чи то удав, чи то великий крокодил — нападала на людей. Забобонні місцеві жителі в надії втамувати лють чудовиська, почали приносити йому в жертву молодих дівчат і хлопців.

Одного дня жереб випав на доньку правителя. Нещасна дівчина вже готувалася до смерті, коли несподівано з’явився воїн на коні, який вразив чудовисько списом. Як згодом виявилося, цим небесним юнаком був саме Георгій, який походив з Бейрута. Його дивовижне заступництво згодом навернуло багатьох місцевих язичників до прийняття християнства. 

***

Невипадково у 1945 році день Перемоги у Великій Вітчизняній війні стояв поруч із двома визначними датами Православної Церкви — днем пам’яті великомученика Георгія Побідоносця і Великоднем, Пасхою – святом перемоги життя над смертю. Тож будьмо переможцями й ми – силою віри перемагаючи зло в своїх серцях.

Христос воскрес!

вмч. Георгий Победоносец (303)

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
2825

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар