Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

6 січня — Святвечір, Надверчір’я Різдва Христового

Версия для печатиВерсия для печати

Лічені години відділяють нас від свята на честь доленосної події в історії людства – Дня Народження в цей світ Його Спасителя. Тож підготуймося до нього спільною молитвою:

Господи! Допоможи усім нам достойно підготуватися до Твого Святого Різдва, а для цього подолати у власних серцях дух роздратування та озлоблення, смутку та зневіри, взаємної ненависті та засудження. І нехай Благодать Духа Святого наповнить нас миром, злагодою, взаємними любов’ю та прощенням, щоб змогли і ми разом з Ангелами заспівати: «Слава у Вишніх Богові, на землі – мир, в людях – благовоління», Амінь.

Рождество, служба на РождествоФото Сергія Рижкова

***

Звісно ж, як і багато інших днів, день 6 січня прикрашений пам’яттю святих: це мученики за Христа — Євгенія, Прот, Якинф, Клавдія, Інокентій, Сергій пресвітер та подвижник ІХ століття Миколай монах.

Але найбільше значення цього дня для вірян має підготовка до Різдва Господа, Бога і Спаса нашого, Іісуса Христа, тому і зветься день 6 грудня днем Навечір’я Різдва Христового.

Здавна цей день дуже шанувався в народі та отримав у нашій культурній традиції другу назву – Різдвяний святвечір.

Зазвичай православні постом і молитвою готують себе до зустрічі Великого Свята. За давньою традицією, після вечірнього богослужіння, або після появи на небі першої зірки віруючі сідають за стіл з 12 пісних страв, головною з яких є кутя – варена пшениця з медом, маком та горіхами.

Кутя – незвичайна страва. Вона є обов’язковим елементом частування на поминках за покійником. Таким чином кутя нагадує людям, що Христос народжується на те, щоб Своїми Хресними стражданнями і смертю спасти з диявольської неволі весь людський рід – в тому числі й нас з вами.

12 пісних страв на Святвечір — від Маріанни Коваленко (+рецепти)

***

Зазвичай 6 січня зранку розпочинається Літургія з Великою Вечірньою. Суто кажучи – це наче духовні ворота до Різдва, адже наприкінці цього богослужіння вже співаються різдвяний тропар та кондак.

ТЕКСТ службы Навечерия Рождества Христова: Царские часы и Вечерня с Литургией

Рождество, служба на РождествоФото протоієрея Максима Брусники

Традиційно ввечері 6 січня ті християни, які бажають бути на нічній Різдвяній службі, відпочивають та готуються до неї.

Ночная служба на Рождество – как «выстоять»? 10 cоветов от епископа Ионы (Черепанова) 

Ті ж, хто збирається до храму на ранок 7-го, мають побувати на богослужінні або 6-го ввечері, або – якщо ввечері служби немає – побувати на Великій Вечірні 6-го зранку.

І найголовніше – не забути, що під час Різдвяної Літургії чи то вночі, чи вже на ранок, наше головне завдання – причаститися Святих Таїн, Пречистих Тіла і Крові Христових.

А щоб це вдалося, невеличка порада: посповідайтеся напередодні та приготуйтеся до цього заздалегідь. І це – набагато важливіше за приготування традиційних страв на святковий стіл.

До речі: Різдвяний піст завершується після Різдвяної Літургії, тобто вже 7 січня. А це означає, що поява зірки на небі на Різдвяний Святвечір 6 січня аж ніяк не є сигналом до припинення посту, а всі страви на Святвечір мають бути пісними.

Проте скільки б страв ми не готували на 6-те та на 7 січня, пам’ятаймо: головна складова Різдва – це Сам Господь Іісус Христос, з Яким ми з’єднуємося на Літургії, тож про це варто подбати насамперед.

Если в храме не причащают на Рождество — комментирует епископ Обуховский Иона

ТЕКСТ РОЖДЕСТВЕНСКОЙ СЛУЖБЫ-2015. Читайте и скачивайте.

Пять часов Рождественской службы — на восьмидесяти страницах 

Поём Богу разумно: самые красивые фрагменты Рождественской службы - в переводе на русский

***

Гортаючи листи мученика-сповідника ХХ століття єпископа Германа, які писав він на засланні, читаємо такі рядки: «Все ближче свято… Церковні співи вже бачать Діву, яка прямує до Віфлеєма, готують до святкування пастирів, збирають ангельські хори, підганяють з Персиди мудреців Сходу та жахаються божевіллю Ірода, що замислив вбити Христа… Вони вже сповнені передсвяткової радості та закликають до неї небо й землю… Як і чим відгукнеться на цей заклик наша душа? Чи знайдеться місто біля Його колиски для нас, бідних на любов і смирення, безсилих у своїй слабкій вірі та рішучості йти до Нього?!

Його ясла нехай навчать нас смиренню, вертеп – не боятися бідності й убожества, пастухи – простоті та незлобливості, волхви – підкоряти своє мудрування та усі земні пізнання  мудрості Євангельській, зірка – ходити у сяйві просвітленої Його благодаттю совісті, ангели – взаємному миру і славослов’ю, Йосип – праведності, а Діва Марія – непорочній чистоті та цноті, які не лише бачать Бога, але й сприймають Його в собі…»

Тож і ми, долучаючись до цих слів, бажаємо кожному з вас, шановні брати й сестри, свідомо, в чистоті серця, увійти в Свято Різдва Христового, та принести Новонародженому Божественному Немовлятку дари щирої віри і любові!

***

І нехай ці рядки стануть для кожного, хто їх прочитає, запрошенням на День народження Сина Божого. Поспішаймо до храмів, пам’ятаючи, що їхні двері завжди відкриті для нас так само, як і милосердя та любов Божі. А якщо дістатися храму фізично неможливо, прийдіть до Христа хоча б подумки, приносячи у дар Новонародженому вогник віри, надії та любові.

Христос Рождається – Славімо Його!

Рождество
Різдво Христове
Святвечір
Навечерие Рождества Христова

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
12743

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар