Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

4 жовтня — свято журналістів. День пам’яті святителя Димитрія Ростовського (+аудіо, відео)

Версия для печатиВерсия для печати

«Скажи мені, хто твій друг, і я скажу, хто ти» — цю мудру думку, процитовану Сервантесом, можна повною мірою застосувати до людини, яка складає справжню славу України. Славу духовну.

Святитель Димитрий Ростовский

Святитель Димитрій Ростовський

Своїми найближчими друзями він обрав святих, тож закономірно, що і сам став святим. І хоча волею Божою у святці він увійшов як митрополит Ростовський, проте у вітчизняній історії назавжди залишився сином сотника Київського полку, вихованцем Києво-Могилянської академії, придворним проповідником гетьмана Івана Самойловича та настоятелем козацького Батурина.

АУДІО. Про святителя Димитрія Ростовського СЛУХАЙТЕ радіокалендар від о.Миколая Лисенка

Святитель Димитрій Туптало, автор знаменитих Четій-Міней, фактично склав багатотомну поему про життя святих Православної Церкви. Як зворушливо описував Достоєвський, ці оповідання лунали неосяжними теренами Русі в кожній хаті – аж до вертепів розбійників, викликаючи покаянне зітхання навіть у запеклих лиходіїв.

Відкриття нетлінних мощей святителя Димитрія, яке ми згадуємо саме 4 жовтня, відбувалося в 1752  році за явним Божим промислом: несподівано в храмі, де знаходилося його тіло, почала просідати підлога. Коли ж її відкрили, побачили неушкоджені тривалим часом мощі та… чернетки духовних творів!

До речі, першим ієрархом, який засвідчив святість митрополита Димитрія, став майбутній священномученик Арсеній Мацієвич (закатований пізніше Катериною ІІ).

Але історія життя святителя Димитрія не менш цікава й драматична, аніж подія віднайдення його мощей.

Владислав Дятлов. Шляхи руського златоуста в Україні

Ґрунтовну освіту майбутній святитель здобув у Києво-Могилянській колегії. Змалку він отримав благочестиве виховання, а вже у 18 років захотів стати ченцем та прийняв постриг у Київському Кирилівському монастирі. Згодом здібного ієромонаха Димитрія перевели до Успенської Києво-Печерської Лаври, де він уславив себе як талановитий проповідник, здатний протистояти тогочасній латинській експансії.

Настоятель Лаври, майбутній Київський святитель Варлаам Ясинський, знаючи його високодуховний стан, освіченість та схильність до наукової праці й літературну обдарованість, доручив Димитрію скласти життя святих на цілий рік. Відтоді почалася кропітка духовна праця цього подвижника, яка продовжувалася все його життя.

У 1701 році цар Петро І (чи то в якості особливої довіри, чи, можливо, навпаки – у вигляді фактичного вироку) вирішує відрядити талановитого українського архієрея до Сибіру на Тобольську кафедру. Але згодом, визнаючи великі таланти лаврського ченця та незадовільний стан його слабкого здоров’я, наказує поставити Димитрія на стародавню Ростовську кафедру, де святитель, достойно послужив Богові й людям, заснувавши за власний кошт велике духовне училище. В Ростові він і спочив у жовтні 1709-го. А вже через 41 рік було віднайдено його нетлінні мощі.

Святитель Димитрій Ростовський вважається небесним покровителем журналістів та істориків.

У день пам’яті святителя Димитрія Ростовського дивіться фільм про нього — «Український Златоуст»

А також відеосюжет:

святитель Димитрий Ростовский

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
2598

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар