Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

5 березня — церковне свято на честь благовірного князя Ярослава Мудрого

Версия для печатиВерсия для печати

З кожного спитається, як він жив на цій землі. І, напевно, непросто буде відповідати можновладцям – тим, кому Господь доручив долі багатьох людей і навіть цілих народів. Нині ми святкуємо день пам’яті святого можновладця: благовірного князя Ярослава Мудрого.

Святий покровитель українських студентів і президентів. Блог протоієрея Георгія Коваленка

Літописці кажуть: якщо Володимир Хреститель зорав землю Руську прийняттям православної віри, то його син Ярослав продовжив справу батька, засіявши цю землю Словом Божим.

Храм Святої Софії, найбільша тогочасна бібліотека, справедливі закони, а ще – приклад власної нелицемірної віри в Бога – це далеко не весь перелік того, чим закарбувався в народній пам’яті цей правитель.

Саме за його правління почався справжній розквіт Київської Русі. Багатовікова слов’янська культура сповнилася нового християнського змісту, збагатилась елементами візантійської естетики та сягнула світових висот, посівши непересічне місце в духовній та культурній історії людства. А сам Ярослав, вихований у язичеській родині, зміг перемогти в собі багато гріхів та пристрастей і відійшов до Бога справжнім християнином.

***

Але перед тим він дуже багато зробив для рідного народу та країни, скеровуючи рух розвитку Київської Держави християнськими шляхами.

Перший письмовий ізвод законів, який отримав назву «Руська Правда», окрім інших позитивів також зміцнив основи християнської родини як опори суспільства. А сам Ярослав побудував міцну та зразкову сім’ю з царівною Інгігердою, яка прийняла православ’я з ім’ям Ірина та народила чоловікові десятьох дітей.

Варто зауважити, що чимало з них увійшли до монарших сімей провідних європейських країн (за що пізніше Ярослава назвуть «тестем Європи»), а найбільший слід в історії Франції залишила королева Анна Ярославна. Саме її Євангеліє стало тим самим Реймським Євангелієм, на якому французькі королі століттями складали присягу під час коронації.

***

Переживши свого часу страшні події братовбивчої міжусобної війни, Ярослав понад усе цінував мир, тому Мудрість свою проявив також і в своєму заповіті.

Помираючи в 1054 році, князь закликав своїх дітей: «Ось я залишаю світ цей, сини мої; майте ж любов між собою, тому що усі ви – брати, від одного батька та від однієї матері. І якщо будете жити в любові між собою, Бог буде у вас, і підкорить вам ворогів. І будете мирно жити. Якщо ж будете в ненависті жити, в розбраті та чварах, тоді загинете самі та згубите землю отців і дідів своїх, котрі добули її трудом своїм великим; тож живіть мирно, дослухаючись брат до брата…»

***

Можливо, і нам, згадуючи одного з найвпливовіших вітчизняних політиків, породичатись з яким мріяли монархи кращих країн Європи, варто сьогодні уважніше вслухатись в ці слова та закарбувати їх на скрижалях свого серця. І якщо спробуємо їх втілити, життя в нашій країні зміниться на краще.

Христос посеред нас!

Про святого князя Ярослава портал Отченаш.укр радить:

ПОДИВИТИСЯ

Чому в ці дні згадуємо святого князя Ярослава Мудрого?

ПОЧИТАТИ

«Наконец-то Мудрый стал святым...» — интервью с прот. Георгием Коваленко о том, как готовилась канонизация святого князя
Ярослав Мудрый: Строитель великого государства
Спогади про те, як перший храм в ім’я святого князя Ярослава Мудрого в Києві відзначив перший рік
Как освящали первый в Киеве храм во имя Ярослава Мудрого
Святий покровитель українських студентів і президентів. Блог протоієрея Георгія Коваленка
Междоусобицы на Руси. Опыт преодоления
Святий благовірний князь Ярослав Мудрий († 1054)

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
9104

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар