Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

27 вересня Православна Церква відзначає свято Хрестовоздвиження

Версия для печатиВерсия для печати

27 вересня ми святкуємо Хрестовоздвиження, що означає піднесення, або ж – підняття Хреста Господнього.

27 сентября праздник Крестовоздвижение

Придите на Воздвижение: когда и как за богослужением выносят Крест Господень?

Головні слова свята Хрестовоздвиження

Передувало цьому знайдення Хреста, чим ми завдячуємо святому рівноапостольному царю Костянтину та його матері — цариці Єлені.

Понад 300 років минуло від розп’яття Спасителя. Збулися слова Христові про те, що в Святому Місті не залишиться каменя на камені. Ще в 70 році римські легіони Тита і Веспассіана не лише зрівняли мури Єрусалима з землею, але й виорали та сіллю засіяли землю, на якій він стояв. Над місцями визначних християнських святинь, аби винищити пам’ять про них, імператор Адріан наказав збудувати язичницькі храми, а містечко отримало нову назву – Елія Капітоліна.

Здавалося, більше ніщо і ніколи не нагадає наступним поколінням про доленосні події Хресної жертви та Воскресіння з мертвих Сина Божого.

Але Святе Місто – а разом із ним і його духовні скарби – було відроджене. У 313 році імператор Костянтин Великий дарував християнам свободу віросповідання. Свого часу явлення Хреста на небі провістило перемогу Костянтина над противниками. Згодом він вирішив переконатися: а наскільки реальною є євангельська історія про Іісуса з Назарета, розіп’ятого і воскреслого в Єрусалимі? Для цього було зроблено безпрецедентну спробу віднайти основний речовий доказ: Хрест Христовий.

У 326 році мати імператора, цариця Єлена, на чолі великої експедиції попрямувала до руїн Єрусалима. І тут побудовані над християнськими святинями язичницькі храми відіграли ключову роль, адже саме вони вказували на значущі місця, зберігаючи під собою, наче під саркофагом, багато святинь. Один старий єврей на ім’я Юда вказав, під яким саме капищем захована головна святиня християнства.

Крестовоздвижение

Коли під капищем Венери на місці Голгофи знайшли, нарешті, три хрести, табличка із надписом імені Іісуса лежала окремо. Повз якраз проходила поховальна процесія. І тоді, аби вирішити, який із хрестів – Господній, патріарх Єрусалимський Макарій наказав по черзі покласти хрести на небіжчика. Після того, як поклали Хрест Христовий, померлий ожив, а народ, вражений дивом, почав іти натовпом до Хреста. І тоді, аби показати святиню всім, патріарх благословив здійняти – воздвигнути Хрест догори, щоб кожен міг на власні очі побачити Велику Святиню.

***

Існує і ще одна складова цього святкування: важливою подією, що зробила його загальним на Сході та Заході, стало повернення Господнього Хреста до Єрусалима після того, як 614 року перський цар Хозрой, здобувши Єрусалим, забрав Хрест до персидської столиці Ктесифона. Повернув Хрест Господній до Єрусалима імператор Іраклій у 628 році після перемоги над персами. Це друге урочисте Воздвиження Хреста Господнього в Єрусалимі також відбулося 27 вересня.

***

У цей день православні християни тримають суворий піст, адже водночас це – ще одна згадка про те, яку страшну ціну заплатив на Голгофі Господь наш Іісус Христос за кожного з нас.

Крестовоздвижение

Без Хреста немає Воскресіння, і тому для нас Чесний Хрест – це світлий символ перемоги над смертю та міцна зброя супроти дії темних сил. Ми недарма називаємо Хрест Животворящим. Адже розіп’явшись на Ньому, Спаситель подолав владу смерті та відкрив двері Вічного Життя для всіх нас.

Хрест засвідчує міру любові Бога до людини. Любові – навіть до смерті. І любов Божа перетворила знаряддя вбивства на засіб Спасіння у Вічності.

Фото: фейсбук-сторінки митрополита Олександра (Драбинка), протоієрея Георгія Конева, священика Димитрія Гарчука

До свята Хрестовоздвиження портал #Отченаш.укр рекомендує:

ПОДИВИТИСЯ

До свята Воздвиження Животворящого Хреста Господнього дивіться фільм про жінку, яка віднайшла святиню: «СКАРБИ ЦАРИЦІ ЄЛЕНИ»

Фрагмент фільму "Скарби цариці Єлени" — про обрітення святинь

Фрагмент фільму "Скарби цариці Єлени" — про мощі волхвів

Інтерв’ю з виконавицею ролі цариці Єлени — Ельвірою Кітніс

Трейлер фільму «Скарби цариці Єлени»

ПОЧИТАТИ

Три поради — як зустріти Хрестовоздвиження. Протоієрей Георгій Коваленко

Праправнук великого композитора: «Щодня, коли доньки йдуть до школи, тихенько хрещу їхні голівки…»

Какие еще сокровища, кроме Креста Господня, были найдены святой царицей Еленой?

Воздвиженские храмы Киева. О малоизвестной истории церквей — историк В.Дятлов

Про Хрестовоздвиження — прот.Діонісій Мартишин у відповідях на 5 актуальних запитань

Крестовоздвижение
Воздвижение Креста Господнего

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
23383

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар