Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

22 січня — день пам’яті преподобного Іони Київського, чудотворця

Версия для печатиВерсия для печати

22 січня 1902 року о пів на першу ночі мирно відійшов до Бога більш ніж столітній старець Іона, архімандрит заснованого ним Троїцького монастиря в Києві.

Преподобный Иона Киевский

Преподобний Іона Київський. Фрагмент настінного розпису в склепі преподобного в Троїцькому соборі Іонинського монастиря

Ще за життя його вважали святим. А розпочиналося життя преподобного в звичайній бідній родині в маленькому містечку на Полтавщині, де Іван Мірошниченко – так звали преподобного в миру – проводив вільний час у читанні та мріяв про тиху усамітнену молитву. Ще юнаком попрямував майбутній святий до Саровського монастиря, де став учнем та келійником преподобного Серафима Саровського. Ця наука тривала 8 років та перетворила хлопця на аскета, який оволодів мистецтвом розумової молитви.

Згодом, уже в чернецтві, преподобний Іона за благословенням Божої Матері та волею святителя Філарета (Амфітеатрова) повернувся в Україну, до Києва. Благословення Богородиці полягало у виконанні важливої місії: отець Іона мусив не просто змінити місце проживання, а заснувати в Києві нову чернечу обитель! Звичайно, спочатку Іона, тоді — простий чернець, не повірив у реальність виконання такого доручення. Але явлення Пречистої під час хвороби, яка спіткала преподобного за непослух, остаточно переконало його та надало сили.

Преподобный Иона Киевский

Преподобний Іона Київський, портрет

У золотоглавому Києві, на виконання розпорядження святителя Філарета (Амфітеатрова), отець Іона опинився спочатку в Микільському монастирі, а потім був переведений до Видубицького, де ніс священицький послух. Його поява змінила життя цієї обителі, яка до приходу отця Іони ледве жевріла, а братія нарікала на нестатки й напівголодне існування. Коли ж отець Іона розпочав пастирську діяльність, до Видубичів полинули віряни, і життя в обителі налагодилося. Проте знайшлися невдоволені, які, спостерігаючи загальну любов прочан до нього, заздрили обдарованому духовно ченцю. Одного разу вони навіть зачинили отця Іону в келії на цілий тиждень, але замість гніву та скандалу звиклий до утримання подвижник використав цей час на молитву, підкріплюючи сили святою водою й проскурами.

Саме під час перебування у Видубичах отець Іона влаштував на горі невеличку келію для себе та кількох послушників. Там і сталася в житті преподобного дуже важлива подія – явлення йому Пресвятої Богородиці.

Одного дня, побачивши, що келія охоплена вогнем, преподобний поспішив до неї, але, підбігши, помітив, що цей вогонь – не звичайний: він не руйнує і не знищує. Після цього йому явилася Сама Пречиста, Яка знову переконала отця Іону в Своєму благословенні. А він, довірившись Її слову та не зважаючи на багато перешкод, продовжив справу започаткування нового монастиря.

Склеп, де знаходиться рака з мощами преподобного Іони Київського. Троїцький собор Іонинського монастиря

Для простого ієромонаха, який не мав ніяких зв’язків, це було справжнім дивом! Але диво відбулося, і ось яким чином. Серед духовних дітей сумлінного пастиря-духівника, отця Іони, опинилася дружина Київського генерал-губернатора княгиня Катерина Васильчикова. Через неї клопотання про заснування монастиря опинилося на розгляді у царя Олександра ІІ.

Обговорення прохання в Петербурзі проходило важко. Більшість присутніх – серед яких – Київський митрополит – через велику кількість монастирів у Києві – були категорично проти. Знервований Олександр ІІ оголосив перерву. 4 квітня 1866 року під час прогулянки Літнім садом імператор підійшов до воріт. Несподівано пролунав постріл – терорист Каракозов кілька разів стріляв майже впритул, але, дивом Божим, не влучив. Зворушений та розчулений, Олександр зі сльозами подякував Богові в Казанському соборі. Коли ж цар повернувся до Зимового палацу, рішення вже було прийнято. «Що, панове, вважаєте, що монастир непотрібний? А я переконаний, що Господь та Божа Мати зараз врятували мене майбутніми молитвами цього монастиря!»І в присутності приголомшених вельмож Олександр написав на проханні власною рукою: «Стверджую і дозволяю!».

Так на Київських пагорбах з’явилася ще одна чернеча спільнота. В народі казали: бажаєте побачити спочилих святих – відвідайте Печерську Лавру, а якщо ж хочете зустріти живого преподобного, йдіть до Троїцького Іонинського монастиря — маючи на увазі преподобного Іону…

Дуже скоро монастир отця Іони – а саме так віруючі називали обитель – став справжнім осередком духовного життя, де тисячі прочан причащалися Святих Христових Таїн, проходили покаяння, отримували безцінні духовні поради від отця Іони та братії. Так, до речі, триває і по сьогодні.

Мармурова рака з мощами святого преподобного Іони Київського. Склеп у Троїцькому соборі Іонинського монастиря

…Цікаво, що преподобний до останнього боровся за порятунок кожної душі, яку Бог йому довіряв. Якось до монастиря на роботу попросився один п’яниця. Спочатку чоловік під враженням від спілкування зі старцем навіть «зав’язав», але невдовзі знову зірвався, та на цей раз набагато гірше, ніж спочатку. Монах, який наглядав за ним, вирішив вигнати невдячного розбишаку, доповівши перед тим настоятелю. Але коли отець Іона почув про жахливу поведінку чоловіка, замість наказу вигнати з вуст старця пролунало зовсім інше благословення: передати п’яничці від нього «гостинчик» — чай та солодощі, а також привітання та прохання взятися до розуму. Коли чоловік замість лайки та звинувачень почув ці слова та ще й отримав подарунок, сльози щирого каяття та розчулення заструменіли з його очей, а сам він у відповідь на доброту старця повністю змінився…

Символічно, що колись першим кроком у зведенні Іонинської обителі стало будівництво притулку для сиріт, школи та лікарні, а для духовних потреб прихожан братія розпочала випуск спеціального «Іонинського листка», який містив у собі корисні поради та пояснення. Тож невипадково сьогодні ці традиції в Іонинському продовжує спільнота «Молодість не байдужа», яка опікується сиротинцями й лікарнями, а також кілька православних видань монастиря – серед яких журнал для молоді «Отрок.UA» та «Іонинський листок».

***

Преподобный Иона Киевский

Святий Іона Київський казав: «Багато треба часу та праці, щоб в усьому змінитись: з мертвого стати живим, з порочного – чистим; з враженого смутком перейти в стан просвітленого розуму, з під влади пристрастей – перейти в безстрасність». Для цього преподобний радив: попри будь-які випробування утримувати в душі – мир. Дай Боже усім нам втілити цими днями таку життєво необхідну пораду!

Преподобний отче наш Іоно, моли Бога за нас!

#Отченаш.укр радить

ПОСЛУХАТИ

До дня прославлення преподобного Іони в лику святих — про святого старця розповідає намісник Іонинського монастиря єпископ Іона (Черепанов)
Святковий Богоявленський випуск радіопрограми "Православіє в Україні" — слухайте вже зараз
Яке диво допомогло прп.Іоні Київському заснувати монастир у Києві? СЛУХАЙТЕ радіокалендар від о.Миколая Лисенка

ПОДИВИТИСЯ

Ионинский монастырь и его люди. Фоторепортаж
Фільм «Преподобний Іона Київський» (Телеканал "Глас")
Троицкий Ионинский монастырь: путешествие во времени
О здравии... Украины. Фотозарисовка с празднования дня памяти преподобного Ионы Киевского в Троицком Ионинском монастыре
ФОТОРЕПОРТАЖ. Первая Литургия в первом в Украине храме во имя прп.Ионы Киевского
Трогательные записки, оставленные у мощей преподобного Ионы Киевского (ФОТО)

ПОЧИТАТИ

Уперше в Україні: вулиця Іонинська — на честь преподобного Іони Київського — з’явилася на його батьківщині, в Кременчузі
Чому я особливо люблю преподобного Іону Київського? — Зоя Черепанова
Немного о чудесах преподобного Ионы Киевского
Троїцький Іонинський чоловічий монастир (Київська єпархія)
Преподобний Іона Київський (Мірошниченко), в схимі Петро († 1902)

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
4702

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар