Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

22 листопада — свято всесвітньо відомої ікони Божої Матері «Скоропослушниця»

Версия для печатиВерсия для печати

Чому люди століттями не припиняють звертатися в молитвах до Пречистої Матері нашого Спасителя? В народі кажуть: до пустої криниці не йдуть пити водиці. Так, Богородиця чує наші молитви.

Один з Її чудотворних образів, який ми вшановуємо 22 листопада, так і називається – «Скоропослушниця», тобто Та, Яка швидко дослухається до людської мольби.

 Икона Скоропослушница в Зверинецком монастыре

Образ Божої Матері "Скоропослушниця" в Архангело-Михайлівському Звіринецькому монастирі в Києві. Фото: Сергій Рижков

***

Пов’язана ця ікона з монастирем Дохіар на Святій горі Афон.

Чудо от иконы Богородицы «Скоропослушница»: в греческом селении Сохос остановился пожар

Ще в далекому Х столітті на стіні трапезної монастиря з’явилося зображення Божої Матері – як знак Її особливого покровительства над Афоном та його мешканцями-подвижниками. Минали роки й століття, іноки щодня проходили у двері трапезної, поступово звикши сприймати образ над дверима вже не як святиню, а як звичайну частину монастирських розписів.

Так відбувалося до 1664 року. В Дохіарі тоді звершував свій чернечий послух монах на ім’я Ніл. Йому було доручено турботу про братську трапезну, тому часто у своїх службових справах Ніл приходив туди не лише вдень, а й пізно ввечері та навіть уночі.

Якось, несучи в руках палаючу лучину, чернець мимоволі наблизив вогонь до зображення Богородиці та на обличчя Пречистої лягла кіптява. Несподівано пролунав голос: «На майбутнє не наближуйся сюди із палаючим вогнем, та не закопчуй Мого образу!» Переляканий Ніл почав швидко озиратися: звідки вночі у трапезній взялися люди, та звідки може лунати тут жіночий голос? Не побачивши нікого, монах заспокоївся.

Наступного разу він знову проніс вогонь близько від ікони і знову закоптив її. А потім – ще і ще, і кожного наступного разу – все більш автоматично, вже не замислюючись над тим, що проходить коло Святині…

Икона Скоропослушница в монастыре Дохиар

Вшанування ікони Божої Матері "Скоропослушниця" в монастирі Дохіар на Афоні

Однієї ночі, ідучи до трапезної з лучиною, Ніл здригнувся усім своїм єством: голос залунав знову: «Монах, недостойний цього імені! Чи довго ти так безпечно і так безсоромно коптитимеш Мою ікону?» Тієї ж миті Ніл наче пірнув у чорну безодню – його очі перестали бачити, він осліп. Миттєво пригадав Ніл перше попередження та вжахнувся від власної духовної сліпоти, за яку справедливо був покараний сліпотою тілесною.

Впавши перед іконою Богородиці долілиць, чернець залишився перед нею в молитві аж до ранку, коли його і знайшла братія. Після почутого ченці негайно віддали шанування Образу Богоматері, запаливши над ним невгасиму лампаду та постановивши регулярно звершувати перед іконою молитви і кадіння. А Ніл вирішив не відходити від Образу, допоки не отримає прощення.

Икона Скоропослушница в монастыре ДохиарНовий список ікони Божої Матері "Скоропослушниця", написаний для київського жіночого монастиря, біля Дохіарського оригіналу

День і ніч щирі сльози каяття лилися зі сліпих очей, а з вуст злітали слова покаянної молитви. Розчулення ченця було таке глибоке, що Богородиця не могла його зневажити… Нарешті Голос пролунав утретє: «Ніл! Твоя молитва почута, ти прощений, і зір очам твоїм повертається. Сповісти всій братії, що Я є покровом, провидінням і захистом цього монастиря, присвяченого архангелам. Нехай вони і всі православні християни звертаються до Мене у своїх скорботах і проханнях, і Я всіх їх почую; всім, хто з благоговінням до Мене буде приходити, Я буду заступницею, і молитви всіх будуть виконані Сином і Богом Моїм заради Мого заступництва перед Ним. Віднині ця Моя ікона називатиметься «Скоропослушниця», тому що швидку буду являти Я милість до тих, хто приходитиме до неї, і прохання їхні будуть скоро почутими».

Після цих слів світло теплою хвилею увірвалося в очі Ніла, і він знову побачив створений Богом світ. Побачив Ніл і ікону. Щоправда, відтепер – не як звичайне зображення на стіні, а як справжню Святиню, як віконце у неосяжний Небесний Світ, як ще одне свідчення про Любов Сина Божого, надане Його земною Матір’ю, якій Він всиновив усіх нас.

***

А численні чудеса, звершені Богом по молитвах Пречистої після прохань перед Її іконою «Скоропослушниця», не припиняються і по сьогодні – і не лише на Афоні, а й скрізь, де християни з благоговінням шанують Діву Марію та її чудотворний образ.

 Как появилась икона «Скоропослушница» в одном киевском монастыре - 5 интересных фактов

У Ионинского теперь — своя «Скоропослушница». Эксклюзивный фоторепортаж об иконе, о ее списках и украинско-афонских монахах

Икона Скоропослушница в Ионинском монастыреІкона Богородиці "Скоропослушниця" в Київському Троїцькому Іонинському монастирі. Фото: Сергій Рижков

Пресвята Богородице, допомагай нам! Зціли усіх нас від сліпоти духовної, і нехай завжди вшановуємо ми Твої Святині та відчуватимемо через них Твоє заступництво!

Молитви до Пресвятої Богородиці перед Її чудотворною іконою "Скоропослушниця"

Молитва перша

О Пресвята Діво, Мати Господа вишнього, скоропослушна заступнице всіх, що до Тебе з вірою приходять! Споглянь з висоти небесної величі Твоєї на нас, недостойних, що припадаємо до святої ікони Твоєї, вислухай скоро смиренну молитву нас, грішних, і принеси її до Сина Твого, вмоли Його, щоб осяяв душі наші, покриті мороком, світлом Божественної благодаті Своєї і очистив розум наш від помислів суєтних, нехай заспокоїть і зцілить страждаючі від ран серця наші, нехай напоумить нас на добрі діла і укріпить трудитися перед Ним зі страхом, нехай простить все, що вчинили злого, нехай визволить від вічних мук і не позбавить небесного Свого царства.

О Преблагословенна Богородице! Ти зволила назватися в образі Твоєму Скоропослушницею, і звеліла всім приходити до Тебе з вірою, не зневаж нас, опечалених, і не попусти загинути нам в безодні гріхів наших, на Тебе після Бога всі ми уповаємо і надіємося на спасіння, і під Твій Покров і Заступництво вручаємо себе на віки віків. Амінь!

Молитва друга

Преблагословенна Владичице, Приснодіво Богородице, Бога Слова більше за всяке слово на спасіння наше породила, і благодать Його більше за всіх сповна прийняла, море з’явила Божественних дарів і чудес, Ти є вічнотекуча річко, що виливає благість всім, які з вірою до Тебе звертаються! До чудотворної Твоєї ікони припадаючи, молимось Тобі, всещедрій Матері чоловіколюбного Владики, вилий на нас велику милість Твою і прохання наші, що приносимо Тобі, Скоропослушниці, швидко до виконання всі приведи, щоб на користь та втіху і на спасіння кожному були. Відвідай, Преблагая, рабів Твоїх благодаттю Твоєю, подай немічним зцілення і здоров’я, тих хто хвилюється – тишу, ув’язненим – волю, і всіх, що від різноманітних хвороб страждають – заспокій. Визволи, Всемилостива Владичице, всяке місто і країну від голоду, пошесті згубної, землетрусу, потопу, вогню, меча та іншої кари тимчасової й вічної, материнською Твоєю сміливістю відвертаючи гнів Божий. Також від душевного розслаблення, пристрастей і гріхопадіння визволи рабів Твоїх, щоб без першкод у всякому благочесті проживши у цьому житті земному, в майбутньому вічних благ сподобились благодаттю і чоловіколюбством Сина Твого і Бога, йому ж подобає всяка слава, честь і поклоніння з Безначальним Його Отцем і Пресвятим Духом, нині і повсякчас і на віки віків. Амінь!

икона Богородицы Скоропослушница

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
9902

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар