Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

20 вичерпних відповідей про ПОМИНАННЯ СПОЧИЛИХ

Версия для печатиВерсия для печати

Про те, як поминати померлих на кладовищі, чи можна „відмолити“ ворожку, та скільки має тривати жалоба – читайте у запитаннях і відповідях із архівів рубрики "Запитання до священика" на нашому порталі.

Як правильно поминати спочилих?

Питання 1: Чи правильно роблять люди, що на поминальний день п'ють горiлку на цвинтарi? Як правильно в цей день поминати померлих? Чи можна нести на кладовище їжу, і чи потрібний посуд на могилі.

Відповідь: На кладовищі можна тільки молитися. Пити, їсти - гріх. Нести на кладовище їжу дозволяється лише з метою роздати її жебракам. На могилу продукти неможна класти, а, отже, посуд не потрібен.

***

Питання 2: Слава Богу! Чи можна на кладовище, на похорони, нести штучні квіти? Спаси, Господи.

Відповідь: У Церкви на це немає спеціальної думки, та нічого в цьому поганого немає.

***

Питання 3: Чи обов'язково замовляти панахиди за померлими близькими родичами на 40-й день, на пiвроку i рiк? І ще, будь-ласка, скільки часу має тривати жалоба за померлими близькими людьми, і чи потрібно відкладати весілля через несподівану смерть когось із рідних?

Відповідь: Чи замовляти панахиди - це питання Вашої совісті. Що ж до тривалості жалоби - церковних правил на це немає. Це справа Вашої щирості у жалобі по відношеню до спочилого.

***

Питання 4: Скажите, пожалуйста, сколько кафизм в день нужно читать по новопреставленной? Спаси Господи!

Відповідь: В день смерти и последующие три дня обычно стараются прочитать всю Псалтирь. В последующие дни читают, как минимум, по одной кафизме.

***

Питання 5: Мою маму вбила машина на пішоходному переході. Як правильно писати в поминальній записці - за убієнну рабу Божу Марію - чи просто за рабу Божу Марію? Благослови вас, Господи.

Відповідь: Оскільки Вашу матір не вбили навмисно, а сталося нещастя, то буде некоректно вписувати у пом'яник як убієнну. Моліться просто за рабу Божу Марію.

***

Питання 6: Ответьте пожалуйста, можно ли поминальный обед на 9 дней одного человека совместить с поминальным обедом на 40 дней другого? И можно ли вечером его сделать?

Сегодня умерла бабушка, и 9-й день день будет в следующий четверг, а в среду будет 40 дней, как не стало дедушки. Мы бы хотели 40 дней перенести на четверг, на бабушкины 9.

Відповідь: Вполне логичное желание. Это можно осуществить, и панихиду можно тоже заказать в один, выбранный вами, день.

Питання 7: 28-го ноября годовщина смерти моей мамы. Можно ли делать поминки на день раньше, 27-го ноября, так как 28-го начинается пост?
И можно ли заказать панихиду тоже 27-го, на день раньше, или же нужно обязательно 28-го?

Відповідь: В народе обычно так и делают: за день до - поминальный обед и заказывают службу в церкви, а в сам день памяти - молятся на заказной Литургии и идут на кладбище.

***

Питання 8: Слава Богу! В суботу минає рік, як не стало нашого начальника - надзвичайно доброї та порядної людини. Його родина запросила весь колектив на поминальний обід, передувати якому має спільна поминальна служба в церкві КП. Чи можемо ми піти на цю службу, постояти просто як гості, аби не образити відмовою вдову і сина покійного? Бо ж як потім з"явитися на поминальному обіді?

Відповідь: Вважаю за краще, як ви помолитесь на кладовищі або вдома.

***

Питання 9: Доброго вечора, отче. У мене пропав тато 16 березня. Коли знайшли, був мертвий, причина - переохолодження. Смерть настала 16 березня, проте поховали 4 квітня. Скажіть, будь-ласка, від якого дня рахувати 40 днів? Від дня смерті чи поховання?

Відповідь: Розумним буде почитати днем смерті 16 березня, а, отже, і всі інші дати відраховувати з цього числа.

Чи можна "відмолити" ворожку?

Питання 10: Чи можна приклонятися після Причастя до покійника? Чому так і чому ні? Дякую.

Відповідь: Церковних правил на цю ситуацію не існує. А як немає заборони, то звертаємось до логіки. Згідно з традицією, головним елементом поховальної служби має бути Літургія. А як Літургія, то обов'язково - Причастя. А на прикінці усього - прощання з цілуванням покійного. Отже, Причастя не заважає поцілунку тіла померлого.

***

Питання 11: Моя покойная прабабушка серьезно занималась колдовством. В одном монастыре мне сказали, что молиться за нее нельзя, т.к. ее грехи начнут «бить» по мне. И что ее нужно как-то по-особенному отмолить. Но не сказали как. Мне как-то странно, что нельзя помолиться за родного человека… Вы не подскажите, как это «по-особенному отмолить»? И вправду так делают?

Відповідь: Мне тоже странно: что нельзя помолиться за родного человека. Другое дело, что Церковь к этому нельзя принуждать, коль человек не слушался Церкви и занимался страшными вещами. Но келейно молитесь обязательно. Апостолы велели молиться даже за откровеннейших безбожников: за власти и императора! А тут - родная бабушка!

Отмаливайте при помощи святой Псалтири. Ежедневно читайте о ней Кафизму, но в конце читайте краткую молитву: "Помяни, Господи, (имя рек) и прости ей прегрешения, ослаби вину и упокой мятущуюся душу, Твоея ради неизреченныя милости".

Питання 12: Как подобает надевать Иорданскую рубаху на умершего, простите, на обнаженное тело? И что еще кроме рубахи должно быть надето на мужчину?

Некоторые пожилые люди просят привезти с Иордана смоченную рубаху и берегут на смертный час, чтобы в ней похоронили, но толком никто не знает, как это правильно сделать.

Відповідь: Вообще-то, хоронили тела всегда в древности полностью обнаженными, лишь завернутыми в саван. Так, если помните, погребали и тело Спасителя. Такой была традиция и у славянских народов. И лишь духовенство хоронили в облачении, а затем и богатых покойников.

Это послужило тому, что постепенно стала меняться традиция похорон, поскольку и бедные старались подражать богатым. И в уже ненужный саван стали класть полностью одетые тела, начиная с 15 века. Но в селах до сих пор считается, что на усопших нельзя надевать нижнее бельё.

Теперь вернёмся к Вашему вопросу о смоченой в Иордане срачице. Дело в том, что этот обычай - надевать с Иордана срачицу на покойника - касается исключительно паломников, которые сами погружались в Иорданские воды. Т.е., сорочка надевается как свидетельство понесённых трудов паломника для свидетельства на Суде Божием о любви к Нему, о трудах ради этой любви. Т.е., для кого-то другого смачивать сорочку бессмысленно! Это ничего не означает.

Як поминати неохрещених діток?

Питання 13: Скажіть, будь ласка, у нас помер нехрещений синочок, і я чула, що не можна роздавати і пригощати чимось за нього. Але в день пам'яті 14 тисяч убієнних младєнцев можна пригостити в його пам'ять. І якщо можна, то чи потрібно казати, за кого ти пригощаєш. Адже якщо сказати, за кого я хочу пригостити, то людина не буде знати, за кого помолитися - так як імені йому не було дано, як при хрещенні.

Ми ще до народження назвали його Сергій, минуло уже 16 років, а ми так і називаємо його між родичами та друзями. На хрестику теж є табличка з прізвищем, ім'ям та по батькові, тому що, я думаю, не може стояти просто хрестик (нібито як нічийна могилка). Хотілося б дуже почути, як правильно поступити. Велике спасибі за відповідь.

Відповідь:  За дитинку, яка була неохрещеною у церкві, подавати не можна ніколи, бо вона не була частиною Церкви Христової. Хоч ми знаємо, що діти не мають гріха на собі, але носять печатку першого гріхопадіння прабатьків.

Подавати ж милостиню корисно завжди. І можна це робити не тільки у день Віфлеємських младенців.

Якщо Ви дали таке умовне ім'я дитині, то воно його визначає, і Ви можете й надалі милосердствувати заради Сергійка. А от Хрест на його могилі стояти не може. Хрестом знаменують лише християнські могили. На могильці неохрещеного малюка треба поставити невеличкий пам'ятник, але без знаку Хреста.

***

Питання 14: Скажите, пожалуйста, можно ли без батюшки хоронить некрещенного младенца?

Відповідь: Некрещённые не отпеваются. А потому священник на таких похоронах не нужен.

Питання 15: В мене в житті сталася трагедія - загинув чоловік. Ми й року не прожили у шлюбі. Я дала собі обітницю лишатися вдовою і вдруге не виходити заміж, а прожити життя в пам"ять чоловіка, якого кохаю і вірю, що прийде день, коли ми знову поєднаємось... Щодня молюся за спокій його душі, відвідую майже всі богослужіння. Тільки це мене рятує від біди. 

Мене постійно турбує питання, якщо у вічності не будуть одружуватися, то що буде з супругами, зв"язаними Таїнством Вінчання на землі, у вічності, якщо, звичайно, вони увійдуть у вічність? Чи будуть вони разом? Дякую.

Відповідь: Звичайно, що точно ми нічого не знаємо про потойбічний світ, але поєднання Богом не може бути розірвано людьми, а, отже, це поєднання є важливим для Господа, і Він віднайде можливість бути вам разом, якщо до цього будете прикладати зусилля вірності.

***

Питання 16: Чи правда те, що смерть трагічно загиблих прирівнюється до мученицької? Дякую.

Відповідь: Трагічно загибла людина, звичайно, що загинула мученицьки. Але прирівнюватись до святих мучеників не може. Бо святе мучеництво тим освячено, що людина помирає заради Господа, а не випадково.

Як не лякатися смерті?

Питання 17: Скажiть, будь ласка, чи може постiйно висiти в помешканнi фото покiйного родича?

Відповідь: Може.

***

Питання 18: Благословите, батюшка! Можна ли спать на кровати, на которой год назад умер человек (не родственник). Что нужно сделать, чтобы не было страха?

Відповідь: Если Вас это пугает, то не спите на этой кровати. Но в старину люди умирали и рождались на одних и тех же кроватях по много поколений - и ничего страшного! И сегодня в больницах вряд ли найдётся такой матрас или кровать, на которых кто-то не умер, но на них продолжают лечиться, имеющие надежду. Это естественное течение...

Питання 19: Скажите, пожалуйста, можна ли отдавать обувь умершего другим нуждающимся людям? Потому что я слышала, что нельзя отдавать из-за того, что передаётся судьба покойного тому человеку, который будет обувь носить. Правда ли это?

Відповідь: Можно раздавать обувь. Конечно, ту, что в хорошем состоянии. В старые времена всегда донашивали обувь за почившим - это традиция.

***

Питання 20: Слава Ісусу Христу! Благословіть запитати. Моя хороша знайома після смерті матері планує зробити кремацію тіла та тримати урну з прахом дома. На мої пояснення, що кремація - гріх, вона не звертає уваги.

Я порадила звернутись до священика, щоб хоча б відправив панахиду. Правда, вона прислухалась. Дяк відчитав панахиду. Теж її вмовляв, та марно.
Питання ось яке: якщо вона запросить мене з донечкою додому, де буде зберігатись урна, як мені, як православній, себе поводити? Бо для мене це неприйнятно, це як блюзнірство. Це все одно, що їсти чи спати на могилі. Поясніть, будь-ласка, як бути православним у цій ситуації.

Відповідь: Господи, благослови! Якщо Ваша знайома така вперта, що свою домівку перетворила на склеп, то вважаю, що краще з нею взагалі не спілкуватися. Бо така впертість і небажання дослухатись добрих порад до добра не приведе. Це характеризує людину як хворобливу і, можливо, що й біснувату. Адже жити поряд з прахом покійника не стане звичайна людина.

Фото Максима Сидоренка


У ПРОДОВЖЕННЯ ТЕМИ:

Чому важливі поминальні богослужіння під час Великого посту?

ВАЖНО! Как поминать усопших в дни Пасхальной радости

Гребешок на тот свет, или Размышления о борьбе с погребальными суевериями –
прот.Владимир РОВИНСКИЙ

«Память смертная – это маленький рюкзачок, который всегда с тобой», – игумен Валериан (ГОЛОВЧЕНКО)

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ТАЇНСТВО ХРЕЩЕННЯ: у питаннях та відповідях

10 відповідей на запитання про ТАЇНСТВО ПРИЧАСТЯ

ТОП-17 питань стосовно ТАЇНСТВА ВІНЧАННЯ

О питании в Великий пост: приемлем ли для мирян монастырский устав

Вопросы священнику
Ответы священника
поминание усопших
поминання померлих
як правильно поминать усопших на кладбище
как молиться за усопших
як правильно поминати померлих
как поминать некрещенных младенцев

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
116313

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар