Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

18 лютого — церковне свято на честь святителя Феодосія Чернігівського

Версия для печатиВерсия для печати

Рівно 320 років від дня преставлення видатного нашого співвітчизника, прославленого в лику святих, виповнюється в 2016 році.

18 лютого 1696 року відійшла до Бога душа святителя Феодосія (Углицького), архієпископа Чернігівського.

 Святитель Феодосій Чернігівський

Народився він у сім’ї священика, що належала до старовинного шляхетного роду Полоницьких-Углицьких.

Під час навчання в Києво-Братській колегії розкрились неабиякі духовні та розумові здібності юнака, вчителями якого були найосвіченіші люди того часу – архімандрит Інокентій (Гізель), ігумен Лазар (Баранович), ієромонах Єпифаній (Славінецький). Ще під час навчання  святитель отримав досвід інтелектуального протистояння нападам єзуїтів на Православ’я. Згодом саме йому довелося поновлювати з руїн спустошені латино-поляками Видубицький монастир у Києві та Єлецький у Чернігові, повернувши стародавні обителі до життя.

Але перед тим майбутній святитель, за думкою сучасних істориків, пройшов через завершення вищої освіти закордоном, перебування у війську Богдана Хмельницького та одруження. Овдовівши, він свідомо став на шлях духовного подвигу та прийяв чернечий постриг, опікуючись відбудовою видатних православних святинь.


Троїцький собор у Чернігові, де почивають нетлінні мощі святителя Феодосія Чернігівського

Ставши архієпископом Чернігівським, святитель Феодосій тільки посилив свою невтомну роботу по зміцненню Православ’я: під його керівництвом розбудовувались нові обителі та храми, контролювався рівень освіти й благочестя майбутніх священиків.

Велика увага приділялась чернігівським духовним школам. Для викладання архіпастир запрошував видатних вчителів, одним із яких став наступник Феодосія святий Іоанн (Максимович).

Святитель Феодосій Чернігівський запам’ятався справедливим ставленням до пастви й духовенства, глибоким співчуттям, поблажливістю та християнським миролюбством, завдяки чому його поради і допомогу отримували не лише православні, а й представники інших віросповідань.

Численні випадки благодатних зцілень від Бога по молитовному заступництву святого біля його мощей стали красномовним свідченням його святості.

На дні пам’яті святителя Феодосія його мощі виносять для поклоніння на середину храму без раки

***

Існують цікаві свідчення про те, що знаменита «дорога життя» в осадженому під час Великої Вітчизняної Ленінграді мала ще одну назву – дороги святителя Феодосія Чернігівського.

У критичний час облоги, восени 1942 року, під час засідання військової ради, присутні несподівано почули голос: «Моліться святителю Феодосію Чернігівському – він допоможе!». Голос чули всі, але, звісно, ніхто й гадки не мав, хто такий Феодосій. Лише коли викликали митрополита Олексія Симанського, майбутнього патріарха, з’ясувалося, що мощі Феодосія перебувають у музеї атеїзму.

Отримавши дозвіл з Москви, мощі перевезли з музею до діючого кафедрального собору. А після молитви святителю було успішно проведено знамениту Тихвінську наступальну операцію, під час якої встановлено «дорогу життя», або – дорогу Феодосія: саме нею в оточений фашистами Ленінград почали доставку харчів та боєприпасів.

***

Згадуючи святителя Феодосія сьогодні, не забуваймо частіше звертатись до нього по молитовну допомогу – адже у відповідь на це ми обов’язково отримаємо необхідні нам духовні сили, без яких неможливо в наш час подолати облогу гріхів і пристрастей, і цим зберегти людську душу для вічності.

Христос посеред нас!

Про святителя Феодосія Чернігівського портал Отченаш.укр радить

ПОСЛУХАТИ

Радіокалендар. 18 лютого. Розповідь про святого співвітчизника — святителял Феодосія Чернігівського

ПОДИВИТИСЯ

Небесний покровитель чорнобильців - святитель Феодосій Чернігівський
Чому Чернігівських святих особливо шанують у Києві, та ще й у Святошинському районі? — Відеосюжет

ПОЧИТАТИ

«Пастырь добрый» — Святитель Феодосий Черниговский
«Небесний покровитель ліквідаторів» — чому саме святитель Феодосій Чернігівський?
Вшанування святителя Феодосія Чернігівського розпочалося із зцілень. Яких саме?
Чернігівська єпархія
Святитель Феодосій (Углицький), архієпископ Чернігівський († 1696)
Святитель Феодосий Черниговский

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
4790

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар