Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

19 березня православні відзначають Неділю Хрестопоклонну, у храмах виносять Хрест для поклоніння

Версия для печатиВерсия для печати

Цієї неділі православні входять у часовий простір Хрестопоклонного тижня — третьої неділі Великого посту, яка знаменує собою середину Святої Чотиридесятниці.

Неделя Крестопоклонная

Для когось Хрест – це символ жорстокої страти, або один із релігійних артефактів.

Для християн – це найдорожча святиня, яку зазвичай носять біля серця. І невипадково: адже саме Хрест засвідчує міру любові Бога до людини. Любові – навіть до смерті. Ця любов Божа перетворила знаряддя вбивства на засіб Спасіння у Вічності.

Восьмиконечный крест: объяснение символики

***

У суботу ввечері під час всенічної Хрест урочисто виносять на середину храму, де залишають на весь тиждень і щодня поклоняються цій святині після кожного богослужіння.

НЕДІЛЯ ХРЕСТОПОКЛОННА: Коли вклонитися Хресту Господньому?

Святитель Іоанн Златоуст зазначав: «Наскільки значущою є сила Хреста! Яку велику зміну вчинив він із людством! ...Через Хрест впізнаємо ми Правду Божу, через Хрест єднаємося із Христом… та сподобляємося благодаті Святого Духа; через Хрест впізнаємо ми силу любові та навчаємось вмирати за інших… Хрест є торжество над демонами, зброя супротив гріха, меч, яким Господь уразив змія…»

***

Кожна неділя Великого посту – наче сходинка на шляху духовного вдосконалення.

Великий піст: одвічні сенси і сучасні форми

У першу неділю ми святкували Торжество Православ’я – свято перемоги апостольського сповідання віри Христової у всій її повноті. «Образу Твоєму покланяємось, Благий» – співалося в церквах на знак того, що, вшановуючи рукописні образи Христові, ми вклоняємося Первообразу та визнаємо, що Бог воістину втілився задля нашого спасіння.

«Торжество Православ’я – це усвідомити свій гріх», — прот.Валентин Марчук

Друга неділя нагадувала нам про преподобних отців Києво-Печерських, які є для нас взірцем подвигу посту, та про нетварне фаворське світло і святого Григорія Паламу, який задля того, щоб побачити це світло, не лише закликав кожного з нас до внутрішньої серцевої молитви, а й сам був великим подвижником.

«У каждого из нас в Печерской Лавре есть "профильные" святые» — епископ Иона

Третя неділя Великого посту знаменує собою середину Святої Чотиридесятниці та називається Хрестопоклонною.

Об истории возникновения Крестопоклонной недели

Неделя Крестопоклонная

У релігійній літературі є гарне порівняння: наче прочанин, що втомився від довгої дороги, відпочиває під деревом, що розкинуло свої крони, так і православні, звершуючи духовну подорож до Великодня – Світлого Христова Воскресіння, знаходять в середині цього шляху «Древо Хресне», щоби під ним набратись сил для подальшого руху.

***

Недільне Євангеліє на цей раз – від Марка. В ньому читаємо розповідь про те, як Христос, покликавши народ з учнями Своїми, сказав їм:

«Хто хоче йти за Мною, хай зречеться себе, і візьме хрест свій, і йде за Мною. Бо хто хоче душу свою зберегти, той загубить її; а хто загубить душу свою заради Мене і Євангелія, той збереже її. Бо яка користь людині, коли вона придбає весь світ, а душу свою занапастить? Або який викуп дасть людина за душу свою? Бо хто посоромиться Мене і Моїх слів у роді цьому перелюбному і грішному, того посоромиться і Син Людський, коли прийде у славі Отця Свого зі святими Ангелами.

І сказав їм: істинно кажу вам, що деякі з тих, що стоять тут, не зазнають смерті, як уже побачать Царство Боже, що прийшло в силі…»

***

Вклоняючись Хресту Господньому, згадаємо, що недарма називаємо Хрест – Животворящим. Адже, розіп’явшись на Ньому, Спаситель подолав владу смерті та відкрив двері Вічного Життя для всіх нас.

Неделя Крестопоклонная

Крестопоклонная неделя
Великий пост

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
12813

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар