Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

14 серпня — потрійне свято та початок Успенського посту

Версия для печатиВерсия для печати

Вітаємо з початком Успенського посту та з Першим Спасом!

Цей день ще називають Маковієм, Спасом Медовим, або Спасом на воді. І якщо перші дві народні назви пов’язані з освяченням меду та маку, остання виникла через передання, що саме цього дня 988 року відбулося хрещення киян у Дніпрових водах.

Проте наше завдання сьогодні – відділити фольклор від дійсності та віднайти справжній духовний сенс свята.

Що ми святкуємо 14 серпня? Про Маковія, маки та початок посту - єпископ Філарет (Звєрєв)

Успенский пост, изнесение честных древ Креста Господня

14 серпня Православна Церква відзначає відразу три значущих події духовної історії: Винесення животворящого Хреста Господнього, Перший Спас, або – Святкування Всемилостивому Спасу і Пресвятій Богородиці, та пам’ять ветхозавітних мучеників за віру Маккавеїв.

Почнемо з останнього – адже саме від імені цих мучеників, а зовсім не від маку, який освячується, і походить одна з найбільш розповсюджених назв цього дня.

***

Маккавеї – відомий своїм благочестям давній юдейській рід. Коли в Ізраїлі вже вкотре запанували язичницькі звичаї, вони своєю кров’ю довели відданість монотеїзму – вшануванню Єдиного Бога.

Справа в тому, що в ІІ столітті до Різдва Христового єврейський народ, а особливо його очільники, черговий раз підпали під чари масової культури, якою на той час була культура грецька. Скрізь вводилися грецькі звичаї: театр, олімпійські ігри, присвячені еллінським богам, і, звісно ж, релігія, а саме – язичництво. Тодішній юдейський володар — сирійський цар — навіть взяв собі грецьке ім’я – Антіох Єпіфан, і почав привчати народ до еллінського ідолопоклонства, пішовши на таке зухвале кощунство, як встановлення в Єрусалимському храмі статуї Зевса.

мученики Маккавеи

Опір своїм планам він зустрів в особі родини Маккавеїв: Авима, Антоніна, Гурія, Єлеазара, Євсевона, Алима, Маркела, матері їхньої Соломонії і вчителя їхнього Єлеазара. Мученики зволіли радше вмерти під час катувань, аніж зрадити свою віру в Єдиного Істинного Бога.

Їхній подвиг звершився в 166 році до Різдва Христового. Він надихнув Юду Маккавея підняти народне повстання проти Антіоха, яке завершилось перемогою над царем-ідолослужителем.

***

Інша складова дня 14 серпня дає відповідь, чому цей день зветься Першим Спасом.

Звідки пішла традиція виносити 14 серпня хрест із вівтаря? Про ці та інші особливості свята СЛУХАЙТЕ від о.Миколая Лисенка

Саме цього дня в далекому 1164 році відбулися дві битви – греків із сарацинами, а русичів – з язичниками – волзькими болгарами. В обох битвах перемогу здобули війська християн, а після бою і в стані греків, і в стані русичів воїни спостерігали дивне знамення від образів Спасителя і Богородиці, сяйво від яких осіняло війська.

З’ясувавши, що це трапилось в один день, грецький та руський правителі встановили свято на згадку про цю подію.

***

І, нарешті, головна подія цього дня – Винесення чесних древ Животворящого Хреста Господнього. Походить це свято з Візантії.

Успенский пост, изнесение честных древ Креста Господня

Зазвичай у серпні траплялось у народі багато хвороб, тож візантійці, з пошаною зберігаючи в себе визначну святиню, утвердили звичай цього дня виносити Чесний Хрест Господній, осіняти ним вулиці Константинополя та молитися Богові про дарування зцілення і відвертання хвороб. По щирих молитвах віруючих Господь через Свою святиню багато разів зупиняв епідемії.

Тому цього дня в усіх православних храмах священики виносять з вівтаря напрестольний Хрест і служать водосвятний молебень, просячи в Бога милості, здоров’я і благословення для нашого народу.

***

Вітаємо із святом та початком Успенського посту, який триватиме рівно 2 тижні — до свята Успіння Пресвятої Богородиці, 28 серпня.

Успенский пост, изнесение честных древ Креста Господня

Щиро бажаємо вам, шановні брати й сестри, освятити не лише Божі дарунки нового врожаю, а й передусім – власні тіла і душі, вірно поєднуючи зовнішнє та внутрішнє. А знаряддям для цього нехай стануть достойне несення свого Хреста, твердість у збереженні віри, та постійна пам’ять про Образ нашого Спасителя, Який повинен завжди жити в кожному серці.

Христос посеред нас! І є, і буде!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

С праздником! Медов ли Спас?

Скільки Спасів у Православній Церкві? — Про традиції свята та його справжній сенс розповідає о.Георгій Коваленко

10 замечаний об Успенском посте — епископ Обуховский Иона

***

Успенский пост
Мученики Маккавеи
Изнесение Честных древ Креста Господня

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
8540

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар