Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

12 лютого — церковне свято Собору Трьох Святителів

Версия для печатиВерсия для печати

Хто зі святих – найбільший? Напевне, багатьом із нас це питання спадало на думку. Але за якими критеріями виміряти святість?

У грецькій мові її позначають такі слова, як божественний, священний, благочестивий. Слов’янське коріння слова «святість» — світло. Звісно, йдеться про Світло Божої благодаті, яке просвітлює всяке творіння. Світло, яке здатне, подолавши пітьму гріха, висвітлити в людині Образ і подобу Божу.

«Будьте досконалі, як Отець Ваш Небесний досконалий», — закликає усіх нас Христос. Коли ж апостоли просили показати їм Отця, зауважив: «Хто бачив Мене, той бачив Отця». Отже, шлях святості – побачити Христа та максимально розкрити в собі Його досконалість – наскільки це можливо для людини.

Собор Трех святителей

Кожен зі святих робить це в свою міру. Проте мало знайдеться таких, які б зрівнялися в цьому з трьома святителями – Василієм Великим, Григорієм Богословом та Іоанном Златоустом. Кожен із них у календарі має свій, окремий день пам’яті. Але 12 лютого вони прославляються одночасно, і день цей носить назву Собору Трьох Святителів. Чому?

Собор трьох святителів - День християнської соборності. СЛУХАЙТЕ радіокалендар від о.Миколая Лисенка

***

У IV столітті християнство, яке щойно вийшло з катакомб, зазнало нової біди – численних спотворень у богослов’ї та побуті. Усі троє святителів зробили величезний внесок у перемогу над ними, закріпивши богословські та морально-етичні основи Церкви.

Василій Великий став зразком архіпастиря, який міцністю духу переміг аріан, не зважаючи на їхню підтримку з боку імператора. Суворий аскет і блискучий церковний адміністратор, Василій залишив нам безцінний дар – складену ним Літургію. А його піклування про бідних не знало меж, простягаючись до створення розвиненої інфраструктури з богаділень, лікарень і притулків.

Так само упорядковану ним Літургію та систему захисту нужденних залишив по собі Іоанн Златоуст. А слова його проповідей крізь століття продовжують закликати до чистого, побожного життя, до турботи про бідних, до милосердя і соціальної справедливості.

Собор Трех святителей

Нарешті, видатний мислитель та співець Святої Трійці, аскет і молитвеник Григорій Богослов своїми проповідями й творами змусив навернутися до Православ’я величезну кількість відпалих аріан, підкоривши їх вченням про Богопізнання.

Поступово між християнами виникла суперечка: хто із цих святителів вищий за своїм достоїнством та більше догодив Богу? Дійшло до того, що в середовищі православних сталося розділення. Це нагадувало давні часи, коли деякі першохритиянські громади казали про себе: «Ми – Петрові», а інші – «Ми – Павлові», на що самі апостоли зауважували: пам’ятайте, що усі ви – Христові! Схожа ситуація склалася і в Візантії: частина християн почала називатися василіанами, інші – григоріанами, треті – іоаннітами.

Щоб покласти край цьому непорозумінню, в 1084 році сталося диво. Ці святі з’явилися у видінні єпископу Євхаїтському Іоанну та промовили: «Ми рівні перед Богом. Скажи християнам, щоб вони залишили розбрат і берегли спільну любов. Зроби для нас свято в один день, і ми всім, хто звертатиметься до нас по молитовну допомогу, намагатимемося сприяти у спасінні душі».

Відтоді всі троє святителів з’явилися на спільній іконі. А разом із цим – на честь Трьох Святителів почали освячувати православні храми.

***

День пам’яті Трьох Святителів можна назвати Днем Християнської Соборності.

Головний урок, який ми отримуємо нині від святих Григорія, Василія та Іоанна – це урок Єдності, адже, не зважаючи на різні вподобання, смаки, політичні погляди та бачення майбутнього, всі ми – діти єдиної країни, над усіма нами – Єдиний у Трійці Бог, Ім’я Якому – Любов, і виконання Заповідей Якого здатне об’єднати усіх нас в справжню духовну родину!

Христос посеред нас! І є, і буде!

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

Житія святих. 12 лютого. Собор святителів Василія Великого, Григорія Богослова та Іоанна Золотоуста

Трёхсвятительский храм в Голосеево: возродившийся после пожара (ВИДЕО)

 

Собор Трех святителей

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
14476

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар