Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

10 заповідей: справжній текст

Версия для печатиВерсия для печати
22 березня 2016 | Богослов’я

Що ми знаємо про 10 Заповідей? Де і коли ми їх читали?

Під час публічної лекції Відкритого Православного Університету Святої Софії-Премудрості, присвяченій темі Великого посту, протоієрей Георгій Коваленко говорив про це окремо.

Друга лекція у Відкритому Православному Університеті: знову аншлаг (+ВІДЕО)

Так, він запропонував прочитати Декалог не у вигляді стислого переліку з 10 пунктів у Катехізисі, а безпосередньо в Біблійних главах з книг Вихід (глава 20) та Второзаконня (глава 5). Тільки тоді стає зрозумілим, наскільки далекими є наші уявлення про заповіді, як про заборони і накази, від того значення, які вони мали для Бога та людства.

Тож, читайте текст Заповідей Божих з першоджерела, в перекладі українською від Українського Біблійного Товариства.

Книга Виходу, Глава 20

Господь сказав усі ці слова, промовляючи: Я — Господь, твій Бог, Який вивів тебе з Єгипетської землі, з дому рабства. У тебе не буде інших богів, крім Мене. Не робитимеш собі ідола ні будь-якої подоби того, що на небі вгорі, чи на землі внизу, чи у водах під землею. Не поклонятимешся їм і не служитимеш їм. Адже Я — Господь, твій Бог, Бог ревнивий, Який відплачує за гріхи батьків дітям до третього й четвертого покоління, — тим, хто ненавидить Мене, і Котрий чинить милосердя тисячам — тим, хто любить Мене і береже Мої заповіді.

Не вживатимеш ім’я Господа, Бога твого, надаремно. Адже Господь не оправдає того, хто вживає ім’я Його надаремно.

Пам’ятай суботній день, щоб його святити. Шість днів працюватимеш і робитимеш усі свої діла, а сьомий день — субота — Господу, Богові твоєму. Не робитимеш в цей день жодного діла — ні ти, ні твій син, ні твоя дочка, ні твій раб, ні твоя рабиня, ні твій віл, ні твій осел, ні будь-яка твоя худоба, ні чужинець, який в тебе живе. Адже за шість днів Господь створив небо, землю, море і все, що в них, а сьомого дня Він спочив. Тому Господь поблагословив сьомий день і освятив його.

Шануй свого батька і матір, щоб добре тобі було і щоб ти був довголітнім на добрій землі, яку Господь, твій Бог, дає тобі.

Не чинитимеш перелюбу.

Не крастимеш.

Не вбиватимеш.

Не даватимеш неправдивого свідчення проти свого ближнього.

Не жадатимеш дружини свого ближнього, не жадатимеш дому свого ближнього, ні його поля, ні його раба, ні його рабині, ні його вола, ні його осла, ні будь-якої його худоби, ні будь чого, що є в твого ближнього.

І весь народ бачив і чув блискавки, і голос і звук труби, і гору, що диміла. Тож весь народ, переляканий, стояв на далекій відстані. І вони сказали Мойсеєві: Говори до нас ти, — хай не говорить до нас Бог, щоб ми не повмирали. А Мойсей каже їм: Будьте мужніми, адже Бог прийшов до вас, щоб вас випробувати, щоб Його страх був між вами, аби ви не грішили. Тож народ стояв здалека, а Мойсей ввійшов у темряву, де був Бог.

І Господь сказав Мойсеєві: Так скажеш домові Якова і сповістиш синам Ізраїля: Ви побачили, що Я з неба промовляв до вас: Не робитимете собі богів зі срібла і не робитимете собі богів із золота. Спорудите Мені жертовник із землі й будете приносити на ньому жертву всепалення і ваші жертви подяки за спасіння, вівці й ваші телята, – на кожному місці, там де лише назву Моє ім’я. І Я прийду до тебе, і поблагословлю тебе. Якщо ж робитимеш Мені жертовник з каміння, то не будуватимеш з тесаного, бо ти до нього приклав знаряддя і тим опоганив. Не підійматимешся східцями до Мого жертовника, щоб ти не відкрив свій сором над ним.

***

Книга Второзаконня (Повторення Закону), Глава 5

Мойсей скликав весь Ізраїль і сказав їм: Слухай, Ізраїлю, постанови та присуди, що я сьогодні проголошую у ваші вуха, вивчіть їх і пильнуйте, щоб їх виконувати.

Господь, ваш Бог, уклав з вами завіт на Хориві. Не з батьками вашими Господь уклав цей завіт, а з вами, які тут сьогодні усі живете. Обличчям в обличчя Господь промовляв до вас на горі з-посеред вогню, а я стояв тим часом між Господом і вами, щоб передати вам Господні слова, бо ви боялися вогню і не піднялися на гору, коли Він говорив:

Я — Господь, твій Бог, Який вивів тебе з Єгипетської землі, з дому неволі. Нехай в тебе не буде інших богів перед Моїм обличчям! Не роби собі ідола, ані будь-якої подоби того, що на небі, вгорі, чи на землі, внизу, чи у водах, під землею. Не поклоняйся їм і не служи їм, бо Я — Господь, твій Бог, — Бог ревнивий, Який відплачує за гріхи батьків дітям до третього й четвертого покоління — тим, хто ненавидить Мене, і Який чинить милосердя тисячам поколінь – тим, хто любить Мене і дотримується Моїх заповідей.

Не вживай Ім'я Господа, свого Бога, надаремно, бо Господь не вважатиме чистим того, хто вживає Його Ім'я надаремно.

Дотримуйся суботнього дня, щоб святити його, як Господь, твій Бог, заповів тобі. Шість днів працюй і чини всі свої діла, а сьомого дня — субота, присвячена Господу, твоєму Богові. Не чини в цей день жодного діла – ні ти, ні твій син, ні твоя дочка, ні твій раб, ні твоя рабиня, ні твій віл, ні твій осел, ні будь-яка твоя худоба, ні захожий, який проживає в твоїх брамах, — щоб твій раб і твоя рабиня відпочили так само, як і ти. Пам'ятай, що ти був рабом у Єгипетській землі, та Господь, твій Бог, вивів тебе звідти могутньою рукою і піднесеним раменом; тому Господь, твій Бог, заповів тобі дотримуватися суботнього дня та святити його.

Шануй свого батька і свою матір, як Господь, твій Бог, заповів тобі, щоб тобі було добре і щоб ти був довголітнім на землі, яку Господь, твій Бог, дає тобі.

Не вбивай!

Не чини перелюбу!

Не кради!

Не давай неправдивого свідчення проти свого ближнього.

Не жадай дружини свого ближнього. Не жадай дому свого ближнього, ні його поля, ні його раба, ні його рабині, ні його вола, ні його осла, ні будь-якої його худоби, ні будь-чого, що є у твого ближнього.

Ці слова Господь промовив до всієї вашої громади на горі з-посеред вогню, – навколо ж була темрява, морок, буря й гучний голос, – і більше нічого не додав. Він написав їх на двох кам'яних скрижалях і дав їх мені.

І сталося, — коли ви почули голос з-посеред вогню, — а гора палала вогнем, — то ви прийшли до мене — всі провідники ваших племен і ваші старійшини — та сказали: Ось Господь, наш Бог, показав нам Свою славу, і ми чули Його голос з-посеред вогню. В цей день ми побачили, що Бог промовляє до людини, і вона живе! А тепер — щоб ми не померли! Адже цей великий вогонь знищить нас! Якщо ми далі продовжуватимемо слухати голос Господа, нашого Бога, то ми помремо! Адже хто з тілесних істот може жити, чувши, як ми, голос живого Бога, Який промовляє з-посеред вогню? Піди сам і вислухай усе, що скаже Господь, наш Бог. Ти говоритимеш нам усе, що Господь, наш Бог, говоритиме тобі, а ми будемо слухати і виконувати.

Господь почув ваші слова, коли ви до мене говорили, і Господь сказав мені: Я чув слова цього народу, які вони тобі сказали. Усе, що вони сказали, — правильно. О, коли б їхнє серце у них завжди було саме таким, – щоб вони боялися Мене і дотримувалися Моїх заповідей, щоб їм та їхнім синам повіки було добре!

Іди, скажи їм: Повертайтеся у свої доми. А ти стань тут зі Мною, і Я оголошу тобі заповіді, постанови та присуди, які ти повинен їх навчити, — нехай вони виконують їх на землі, яку Я даю їм у володіння.

Пильнуйте, щоб ви чинили так, як заповів Господь, твій Бог, не звертай ні праворуч, ні ліворуч  по тій дорозі, яку Господь, твій Бог, заповів тобі, щоб по ній ходити, – аби ти мав спокій і тобі було добре, і щоб ви довго жили на землі, якою заволодієте.

© Українське Біблійне Товариство, 2011, переклад Біблії

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Навіщо ми дотримуємось 10 заповідей? – про це в новому відеоблозі «Православія в Україні» (+текст)

Если кажется, что не нарушаешь заповеди… Духовный опыт о.Иоанна (Крестьянкина)

Интервью священника психологу о Заповедях: за что отвечаем мы, а за что — Бог

Интервью священника психологу о Заповедях: за что отвечаем мы, а за что ― Бог. Часть ІІ

#Отченаш.укр
10 Заповедей

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
4892

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар