Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

10 листопада Церква святкує пам’ять відразу декількох великих святих (ВІДЕО, АУДІО)

Версия для печатиВерсия для печати

МОЛИТВА ДНЯ

Господи! Благослови Україну та її народ! Зміцни дух наших воїнів-захисників, посиль голос совісті в наших можновладцях, зціли душевні та тілесні рани людей Твоїх, та віднови через віру і любов  в кожному з нас Твій Святий Образ, Амінь

***

СВЯТІ ДНЯ

Димитрій Ростовський та Іов Почаївський, Параскева П’ятниця та Феофіл Київський, Стефан Савваїт та Арсеній Сербський, священномученик кривавого 1937 року, київський митрополит Костянтин  – ось лише декілька імен з святців сьогоднішнього дня.

***

ІОВ та ДИМИТРІЙ. ВІТЧИЗНЯНІ ДОРОГОВКАЗИ

1651 рік став водночас завершальним і початковим в житті двох видатних духовних діячів нашої землі: відійшов до Бога преподобний Іов Почаївський, і наче на зміну йому на українських теренах народився святитель Димитрій Туптало.

Напевно, невипадково пам’ять обох православних освітян Церква звершує в один день.

Преподобному Іову випало захищати натхненним словом батьківську віру у важкі часи українських визвольних війн, в добу появи унії та відкритої боротьби проти православ’я з боку поляків.

А святителю Димитрію Ростовському Господь судив відроджувати віру у скам’янілих людських серцях через приклади святості, закарбовані в його знаменитих Четьях-Мінеях, або ж «Житіях святих». Недарма саме ця книжка була улюбленою в більшості православних родин, адже святитель Димитрій не лише ретельно досліджував подвиг святих, а й сам втілював його у власному житті.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

«Ангелы живут на земле — преподобный Иов Почаевский»: ко дню памяти святого

#Отченаш рекомендує фільм про Іова Почаївського «Ангел між братії»

Как в Почаевской Лавре отмечали память преподобного Иова, игумена Почаевского. Фоторепортаж

АУДІО. Про святителя Димитрія Ростовського СЛУХАЙТЕ радіокалендар від о.Миколая Лисенка

Владислав Дятлов. Шляхи "Руського Златоуста" в Україні

У день пам’яті святителя Димитрія Ростовського дивіться фільм про нього — «Український Златоуст»

***

ФЕОФІЛ КИЇВСЬКИЙ

10 листопада звершується пам’ять преподобного Феофіла Київського.

Цей святий відійшов до Бога в 1853 році. В дитинстві його тричі намагались утопити, але Господь дивом зберіг життя майбутньому подвижнику.

Після чернечого постригу Феофіл взяв на себе важкий подвиг юродства заради Христа. Саме він став прототипом для головного героя відомої кінострічки «Острів». Маючи дар пророцтва, Феофіл багатьом людям в алегоричній формі відкрив їхню майбутню долю.

Преподобному Феофілу довелося перетерпіти багато скорботи від тих, хто заздрив йому або відкрито ненавидів, зводячи несправедливі наклепи. Коли до старця зі співчуттям підійшов його келійник, той відповів: «Краще потерпіти несправедливість, аніж звершити її самому… Ми – вигнанці на Землі, а вигнанцям не дивні кривди та образи… Ми – хворі душею і тілом, а хворим бувають корисні гіркі ліки».

Відомо, що він передбачив появу в Києві кількох визначних обителей, серед яких – Покровський та Іонинський монастирі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Как переоблачают преподобных Печерских — фоторепортаж

***

ПАРАСКЕВА П’ЯТНИЦЯ

10 листопада – день пам’яті шанованої в нашому народі Параскеви-П’ятниці, великомучениці ІІІ століття.

Подвиг її полягав у тому, що вона присвятила своє юне, сповнене сил життя на служіння Богу і пішла в своєму виборі до кінця. Коли її схопили за проповідь Євангелія серед язичників малоазійського міста Іконія, Параскева не зреклась Христа, навіть зазирнувши смерті в очі та пройшовши крізь страшні криваві тортури. Господь явив диво – вночі зцілив рани дівчини, але язичники не зрозуміли цього знаку та відсікли їй голову. 

Свята здавна вшановується багатьма народами, в тому числі й нашим, як покровителька християнської сім’ї та помічниця в сільському господарстві.

В стародавніх святцях її ім’я пишеться так: «Свята Параскева, названа П’ятниця». Це віддзеркалює таємницю її імені – адже батьки святої дуже шанували день Страждань Сина Божого на Хресті, тобто п’ятницю. І саме в п’ятницю на світ народилась їхня дочка, котру вони й назвали саме на честь цього дня. Адже Параскева в перекладі й означає – П’ятниця.

***

МИТРОПОЛИТ КОСТЯНТИН КИЇВСЬКИЙ

Існує дві версії загибелі в 1937 році київського митрополита Костянтина (якого ми вшановуємо 10 листопада). За однією – він був розстріляний, за другою, більш вірогідною – святитель загинув під час допиту в Лук’янівській катівні НКВС. Чоловік, який віз тіла закатованих, впізнав владику, загорнув його тіло у власний верхній одяг та передав віруючим для належного християнського поховання. Невдовзі митрополит з’явився уві сні чоловікові та подякував за турботу.

Таким був кінець достойного життя справжнього служителя Божого. А розпочинав він свій шлях як звичайний жонатий священик. Поховавши дружину, майбутній сповідник опинився у в’язниці – починались 20-ті роки ХХ століття, і більшовики розгортали терор проти Церкви. Напевно там, за гратами, відчуваючи дихання смерті, і вирішив він прийняти чернечий постриг, після чого, в умовах кривавого переслідування,  став єпископом.

У 1935-му владика Костянтин переїхав до Києва. Перед мучеництвом фізичним на митрополита чекало мучеництво духовне – він на власні очі спостерігав, як знищується православ’я в Києві, де на момент його арешту в 1937-му залишалося всього 4 парафії.

Коли 73-літньому старцю пред’явили звинувачення участі у фашистському заколоті, він, ледве живий від хвороб та поневірянь, лише попросив дати спокійно померти. У відповідь розпочалися тортури слідчих у Лук’янівському ізоляторі, з якого священномученик живим вже не вийшов.

Його подвиг став ще одним свідченням вірності навіть до смерті, через яке людина може увійти в життя вічне.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Митрополит Константин: «Я принял решимость…», или О провале одного эпохального дела. Ко дню памяти священномученика

***

Згадуючи сьогоднішніх святих, ловлю себе на думці: вони мали шанс прожити інше життя: відносно спокійне, або принаймні – позбавлене тортур. Натомість багато хто з них обрав життя, сповнене випробувань, сповідницький подвиг та смерть заради Христа.

Дай Боже, щоб нам вистачило сил хоча б на головне – їхніми молитвами завжди залишатися людьми і не зраджувати Христа принаймні в звичайних життєвих ситуаціях, які трапляються з нами щодня.

Христос посеред нас!

І є, і буде!

Преподобний Феофіл Київський (Горенковський), чернець Печерський і Китаївський († 1853)
Святий священномученик Костянтин (Дьяков), митрополит Київський († 1937)
прп. Иов Почаевский
святитель Димитрий Ростовский
Великомученица Параскева Пятница

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
3045

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар