Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

1 жовтня у Відкритому Університеті — два погляди на церковну реформу: диякон Микола Денисенко vs Антуан Аржаковський

Версия для печатиВерсия для печати
26 вересня 2016 | Події | Архів

1 жовтня Відкритий Православний Університет представляє виступи всесвітньовідомих богословів-науковців: диякона Миколи Денисенка (США) та  Антуана Аржаковського (Франція).

Ви матимете змогу почути дві точки зору щодо необхідності і можливості проведення реформ у Православній Церкві.

 Диякон Микола Денисенко

Об 11:00 — лекція диякона Миколи Денисенка (США) «Чи можлива літургійна реформа у Православ’ї».

***

Микола Денисенко є доцентом факультету Теологічних наук і директором Екуменічного інституту Хафінгтона в університеті Лойола Мерімаунт (Loyola Marymount University) в Лос-Анджелесі.

Випускник Свято-Володимирської православної богословської семінарії (M.Div., 2000) та Католицького університету Америки (доктор філософії, 2008).

Спеціалізується на літургійному богослов’ї і православному християнстві.

До його праць належать: «Благословення Вод і Богоявлення» (Ashgate, 2012), «Миропомазання: основи для католиків» (Liturgical Press, 2014), «Літургійної реформи після II Ватиканського Собору: Вплив на Східне Православ’ї (Fortress, 2015).

Його наступна книга, «Сучасна православна архітектура в Америці і теологія», буде опублікована видавництвом Університету Нотр-Дам у 2016 році. У своїй роботі отець Микола досліджує перетини літургійної історії, ритуальних досліджень і пастирського богослов’я, а також пише для екуменічної аудиторії.

Онук іммігрантів з України, отець Микола також пише про сучасну Українську Православну Церкву. Він є дияконом Православної Церкви в Америці, єпархії Заходу, починаючи з 2003 року.

***
Тези доповіді
Чи можлива літургійна реформа у Православній Церкві? Духовенство часто стверджує, що православна Літургія ніколи не змінювалася, і що Церква не має повноважень для перегляду Літургії.

Літургійна реформа часто асоціюється з обновленством і приписується реформам, що проводяться після II Ватиканського собору. Історія показує, що православна Літургія завжди була різноманітною і пережила численні реформи.
У цій лекції Микола Денисенко наводить приклади православної літургійної реформи і порівнює їх з реформами, затвердженими II Ватиканським Собором. Автор зосереджує увагу на богословських основах сучасної літургійної реформи, перш за все, відродженні священства мирян, важливості літургійних мистецтв, а також участі вірян.

Лекція включатиме в себе можливі напрямки православної літургійної реформи в ХХІ столітті, зокрема й, у Православній Церкві України.

Реєстрація на захід за посиланням: http://goo.gl/q3Aoa6

***

О 13:00 — лекція Антуана Аржаковського (Франція) «Переосмислення традиції і довіра до майбутнього»

Антуан АржаковськийАнтуан Аржаковський — французький історик та богослов російського походження, професор, доктор історичних наук, народився 5 жовтня 1966 року в Парижі.

Учений, історик, закінчив історичний факультет Сорбонни та Вищу школу соціальних наук (EHESS) у Парижі.

У 2000 році захистив докторську дисертацію на тему: «Журнал „Путь” (1925-1940): Поколение русских религиозных мыслителей в эмиграции». Викладав у кількох європейських та американських університетах, Києво-Могилянській академії, Українському католицькому університеті, МДУ імені М. В. Ломоносова, Левенському католицькому університеті, Міжнародному центрі педагогічних досліджень, Університеті Нотр-Дам.
У 1994-1998 роках очолював Французький університетський коледж при МДУ імені М. В. Ломоносова. У 1989-2002 роках працював у Міністерстві закордонних справ Франції.

У 1998-2002 роках — аташе з культури та освіти Посольства Франції в Україні та співдиректор Французького культурного центру.

У 2004 році разом з отцем Іваном Дацьком заснував в Українському католицькому університеті Інститут екуменічних студій, директором якого був до 2011 року.

З вересня 2011 року є директором із наукових досліджень Коледжу Бернардинів (Франція). Автор багатьох публікацій, монографій, книг.
Антуан Аржаковський є православним мирянином, вірним російського екзархату Константинопольського патріархату в Західній Європі.
Останні видання в Україні:
Аржаковський А. Очікуючи на Всеправославний Собор: духовний та екуменічний шлях, — Львів : Український католицький університет, 2 t., 2013. 2014.
Аржаковський А. Розбрат України з Росією: стратегія виходу з піке, — Харків: Віват, 2015.

***

Тези доповіді

Для Православної Церкви настав час створити позитивне судження щодо духу реформи в Церкві. І це стосується не лише концепції оновлення, але й творчої перспективі, відкритої Духові. Тільки у такий спосіб Православна Церква може примирити в собі знання, судження і практику, захист, що йде від першоджерел, і впевненість у завтрашньому дні, нарешті, упровадження морального закону (а відтак, і почуття гідності кожної людини), що грунтується на справедливості і співчутті.

Багато православних богословів бажають цього вже понад 50 років. У Франції Поль Євдокимов та Олів’є Клеман ще у 1970 році говорили,  що «нормальний прояв соборності Церкви був перерваний у Православ’ї». Таким чином, для того, щоб подолати «певні історичні обмеження Православ’я» і «звільнити його від фундаменталізму людських традицій», вони запропонували «підсилити універсалізм Православ’я».

У Сполучених Штатах отець Іоанн Мейєндорф закидав  Православній Церкві надмірну податливість спокусі «звести християнське життя лише до Літургії (...), до тієї межі, де вона забуває відповідальність перед світом». Саме з цієї причини декан Свято-Володимирської богословської семінарії присвятив розділ своєї книги «Соборність і Церква» «значенню Реформації для християнства».

Він пояснює, що сенс існування реформування є вагомим і дієвим для усієї Церкви Христової, був і залишається сьогодні «відкритим рухом, повсякчас уважним до Слова Божого, і має бажання реформувати себе відповідно до Божественної волі».

***

(Theses)
The time has come for the Orthodox Church to make a positive judgment on the spirit of reform in the Church – not only in what concerns the concept of renovation, but also in a perspective of a creativity which is open to the Spirit. Only like that the Orthodox Church can reconcile in itself the doxa and the praxis, the insurance that comes from its roots and the confidence in the future, finally the promotion of the moral law (and therefore the sense of the dignity of every person) with the sense of justice and compassion . Many Orthodox theologians have been expressing such a desire for more than 50 years. In France, Paul Evdokimov and Olivier Clement declared in 1970 that “the normal expression of the catholicity of the Church has been interrupted in Orthodoxy”. Thus in order to surpass “certain historical limitations of Orthodoxy” and “to free it from the fundamentalism of human traditions”, they proposed “emphasizing the universality of Orthodoxy”. In the United States, Father John Meyendorff reproached the Orthodox Church for having often succumbed to the temptation to “reduce Christian life to the liturgy (…) to the point of forgetting responsibilities towards the world”. It is for this reason that the dean of the Saint Vladimir Institute of Orthodox Theology consecrated a chapter of his book Catholicity and the Church to “The signification of the Reformation for Christianity”. He explains that the raison d’être of reformation, valid for the whole Church of Christ, was and still is today, “a movement which is open, continually attentive to the Word of God and with a desire to reform itself according to the Divine Will”.

Реєстрація на захід за посиланням: http://goo.gl/q3Aoa6

Лекції відбудуться в актовій залі Теплої Софії.

Потрапити на територію Національного заповідника можна з вул.Володимирської, 24.

Вхід вільний

диякон Микола Денисенко
Антуан Аржаковський
Відкритий Православний Університет Святої Софії-Премудрості

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
1883

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар