Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

1 вересня Вселенське Православ’я молитиметься про захист навколишнього природного середовища

Версия для печатиВерсия для печати
31 серпня 2017 | Церква і держава

Особливий день молитви про захист навколишнього природного середовища встановив для всього православного світу Святий і Великий Собор Православної Церкви, який відбувся минулого року на грецькому острові Крит і в якому брали участь 10 з 14 Помісних Православних Церков світу.

Про це йдеться у Посланні Собору до всіх православних людей і кожної людини доброї волі.

ПОСЛАННЯ СВЯТОГО І ВЕЛИКОГО СОБОРУ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ

«Очевидно, що сучасна екологічна криза зумовлена духовними й моральними причинами. Її коріння пов'язане з жадібністю й егоїзмом, які призводять до бездумного використання природних ресурсів, забруднення атмосфери шкідливими речовинами і зміни клімату. Християнська відповідь на цю проблему вимагає покаяння у зловживаннях, аскетичного настрою як протиотрути проти надмірного споживацтва, але водночас — культивування свідомості, що людина є «домоправителем», а не власником творіння. Церква ніколи не перестає підкреслювати, що майбутні покоління також мають право на природні ресурси, які дав нам Творець. З цієї причини Православна Церква бере активну участь у різних міжнародних екологічних ініціативах і призначила 1 вересня днем молитви про захист навколишнього природного середовища».

Про екологію йдеться і в Окружному посланні Собору.

ОКРУЖНЕ ПОСЛАННЯ

«Коріння екологічної кризи є екологічним та моральним, і воно вписано в серце кожної людської істоти. Упродовж останніх століть  ця криза дедалі посилювалася  через численні розділення, породжені людськими пристрастями, такими як: корисливість, жадоба, себелюбство, дух хижацтва, і такими їхніми наслідками на планеті, як зміна клімату, що відтепер серйозно загрожує природному довкіллю, нашому спільному «дому». Розрив зв'язку, що єднає людину з природою, є відхиленням від належного використання Божого творіння.

Щоб розв'язати екологічну проблему на засадах християнського передання, слід не лише карати за гріх зловживання природними запасами планети, тобто докорінно змінити ментальність, а й практикувати аскезу як протиотруту від споживацтва, культу потреб та власницького почуття. Це передбачає також величезну відповідальність, яка вимагає від нас передати у спадок майбутнім поколінням придатне для життя природне довкілля та спосіб його використання згідно з волею та благословенням Бога. У таїнствах утверджується творіння, а людина заохочується діяти як його господар, охоронець та «священик», який представляє його Творцеві як діяння благодаті – «Твоє від Твоїх Тобі приносимо за всіх і за все» – та плекає євхаристичне ставлення до творіння. Цей православний євангельський та святоотцівський підхід притягує також нашу увагу до соціальних аспектів та тих трагічних наслідків, якими загрожує руйнування природного довкілля».

Традиційно 1 вересня вважається початком церковного нового року. Колись це співпадало з державним новоліттям Візантійської імперії, коли завершували збір врожаю і імператори встановлювали щорічні податки. Сьогодні новий рік у нас 1 січня, але в церковному календарі і досі написано про «початок індикту» (від латинського «призначати ціну, оцінювати»), а в багатьох монастирях і кафедральних соборах звершуються спеціальні молебні «на новоліття», хоча багато хто цей чин вже переніс на ніч чи ранок 1 січня. 

Сьогодні здебільшого в нас 1 вересня асоціюється з початком нового навчального року у школах і вишах, тому в більшості парафій ці молебні звершуються , як молебні «перед початком навчання».

Аж ось тепер маємо ще одну нагоду разом помолитися в цей день за збереження навколишнього середовища, за добре ставлення до тварин, за розумне використання природних ресурсів та замислитися, як бути дбайливими і відповідальними господарями у створеному Богом світі.

Святий і Великий Собор Православної Церкви, Крит 2016

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
1579

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар